-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ آبان ۱۹, دوشنبه

طالبان جمهوری حالا این طور سخن می گویند:

 مشت لویه جرگه خائنانه خود به خود وا شده است. 

سرور دانش می گوید که اکثریت طالبان رها شده از زندان‌های دولت افغانستان بر خلاف تعهداتشان به میدان‌های جنگ برگشته‌اند.

او که در "کنفرانس ملی تقویت روند اطلاعات در سطح محلات" در کابل صحبت می‌کرد گفت که حکومت این کشور از صلح با عزت و امنیت پایدار به تمام معنی و وجود حمایت می‌کند.

آقای دانش افزود که گروه طالبان به خاطر انعطاف‌ناپذیری که دارد عامل اصلی بن‌بست در مذاکرات صلح این کشور است و در طول نزدیک به دو ماه مانع هر نوع پیشرفت در مذاکرات صلح شده است.

آقای دانش توضیح داد که با توجه به این وضعیت به مردم افغانستان باید حق بدهیم اگر به روند صلح بی‌باور شده‌اند. او گفت که مردم این کشور نیز به دلیل امتیازهای زیادی که به طالبان در مورد رهاسازی زندانیان این گروه داده شد، حکومت را مقصر می‌دانند.

براساس موافقت نامه میان آمریکا و طالبان که زمستان سال گذشته امضا شد، دولت افغانستان باید پنج هزار زندانی گروه طالبان را می کرد.

دولت حدود ۴۰۰ نفر از زندانیان را خطرناک توصیف کرده و تصمیم برای رهایی آنان به لویه جرگه واگذار کرد. نمایندگان لویه با مشارکت ۳۲۰۰ نفر که حدود ۷۰۰ نفر آنان را زنان تشکیل می داد به آزادی این زندانیان موافقت کرد.

این تصمیم با واکنش نهادهای حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل نیز مواجه شد، آنان از رهایی زندانیان خطرناک گروه طالبان ابراز نگرانی کردند.