-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ آبان ۲۹, پنجشنبه

نشر پیوستار کتاب وادی گرگ ها

رزاق مأمون – بخش دوم

چرا دختر مسلمانی را درکابل آتش زدند؟
اما درهیچ یک از تصاویر زنده از آن رویداد مرگ بار، صدای شلیک پلیس شنیده نمی شود.

از زمان اشغال افغانستان به وسیله نیروهای امریکا و متحدان جهانی اش در سال 2001، شبکه های اطلاع رسانی دیجیتال در افغانستان جنگ زده، بر حریم سنت و بسته اندیشی رخنه کرده و در واقع یک جامعه مدنی مجازی را در میان مردم شکل داده است. درحال حاضر، یک نگاه ناظر در سطح جامعه بر همه جا نظارت دارد که بدون صلاحیت اجرایی، دربرابر خلاف کاری ها و خود سری ها، نقش هیأت منصفه را بازی می کند. از همین رو، انتشار  سریع خبر دختر سوزی در قلب پایتخت، موافقان ومخالفان را به یک اندازه غافلگیر کرد. 

ظاهراً در یک ساعت اول، برخی مقامات رسمی امنیتی و دولتی از راه اندازی محاکمه صحرایی یک زن از سوی مردان جوان حمایت خود را اعلام کردند؛ اما بی درنگ با وجدان عمومی جامعه رو به رو شدند. 

نخستین زنی از بلند پایه گان حکومت کابل، بانو سیمین غزل حسن زاده معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، درمحکوم کردن فرخنده پیشگام شد. وی در رخنامۀ فیس بوک نوشت:

« هیچ نیرویی در برابر ایمان راسخ مردم مان تاب مقاومت ندارد. با جان و دل از باورهای دینی‌مان پاسداری خواهیم نمود." او سپس آیه‌ای از قرآن را نوشته که می‌گوید ما (خدا) خود قرآن را نازل کردیم و از آن حفاظت می‌کنیم».


معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به دلیل اظهاراتش در ارتباط به قتل فرخنده برکنار شد.

https://www.bbc.com/persian/afghanistan/2015/04/150402_k05_farkhunda_hasanzadah_fired

2 اپریل 2015، 13 حمل 1394


پاورقی: 

سیمین غزل حسن زاده به زودی زیر فشار هزاران تن از معترضان درشبکه اجتماعی از نوشته اش معذرت خواست و در صفحه فیسبوک خود نوشت:" قلبن از آنچه اتفاق افتاد در صفحه‌ای فیسبوکم عذرخواهی نمودم؛ اما مورد پذیرش همگانی قرار نگرفت.

 او قبلاً در شهر مشهد ایران چنین نوشته بود:

به تمام مردان سرزمینم که می توانند به زیبایی آیینه دار عشق باشند و به امید آن روز که در دستان مرد افغان به جای گلوله، گل ببارد و انگشتش به جای گوش و بینی بریدن، گیسوان بهار را شانه بزند"

با سگرتی در داده به جانم شرر انداخت

آن لحظه مرا عشق هم از پای در انداخت

از نقطه ی ضعفم به خدا خوب خبر داشت

کاکل زد و کاکل زد و دستی به سر انداخت


سیمین حسن زاده در همایشی در ماه ثور سال گذشته با موضوع بانوان خبرنگار اظهار داشت: هیچ نهادی نمی تواند در برابر یک زن اندیشمند و کمال یافته بایستد و مانع حضور وی در این عرصه شود و دانش زنان است که می تواند (عامل) تثبیت زنان در اجتماع باشد.

قتل فرخنده و واکنش های خوب، بد، زشت

http://www.jomhornews.com/fa/article/64016/

محمدنادر اخباری

پنجشنبه ۱۳ حمل ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۱

حشمت استانکزی، سخنگوی پلیس کابل در فیسبوکش نوشت: "این هم (فرخنده) فکر کرده بود مانند چند تن مرتد دیگر با این نوع عمل و توهین، تابعیت آمریکا و اروپا را به دست می‌آورد؛ اما قبل از رسیدن به هدف، جان خود را از دست داد. به دوست دارانش تسلیت می‌گویم".

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری ساعات بعد در ارتباط به واکنش آقای استانکزی گفت:" پلیس کابل سخنگو ندارد و آقای استانکزی کارمند روابط عامه وزارت داخله هست. آنچه که به وزارت داخله مهم است، بررسی همه‌جانبه این قضیه است."


بازداشت ۶ تن به اتهام کشتن و سوزاندن یک زن در کابل، صفحه ویژه قتل فرخنده، بی بی سی فارسی، 20 مارچ 2015


سخنگوی ریاست جمهوری اطلاع نادرست می داد. حشمت استانکزی سخنگوی رسمی فرماندهی امنیه شهر پنج میلیونی کابل بود. احتمال دارد سخنگوی دولت سعی می کرد احساسات عمومی را اندکی آرام کند. حشمت ستانکزی بلافاصله به حکم رئیس جمهور از وظیفه اش سبکدوش گردید.


مقام ارشد پلیس کابل به اتهام "حمایت از قتل فرخنده" برکنار شد، صفحه ویژه قتل فرخنده، بی بی سی فارسی، 24 مارچ 2015

https://www.bbc.com/persian/afghanistan/2015/03/150324_fm_afghanitsan_top_police_officer_sacked_farkhonda


مقام پلیس یگانه کسی نبود که از اقدام خیابانی های خشمگین حمایت کرد. برهان عثمان از شبکه تحلیل گران درکابل اطلاع داد که برخی دیگر از مقامات رسمی دولت از جمله زلمی زابلی عضو مجلس نماینده گان در ضدیت با فرخنده یادداشت هایی تهدید آمیز نوشتند. 

زلمی زابلی نوشت:

« این آدم ترسناک و منفور به خاطر کاری که انجام داده، از سوی هموطنان مسلمان ما به جزای خود رسید. بنا برین، آن ها به باداران آن دختر ثابت کردند که افغان ها فقط اسلام می خواهند و با امپریالیزم، ارتداد و جاسوس ها سرسازش ندارند. هموطنان مسلمان ما او را مورد ضرب و شتم قرار داده و در آتش افگندند و او را به کیفر رسانیدند که سزاوارش بود.


Is There Hope for Afghanistan’s Other Daughters?

BY LEELA JACINTO

 | MAY 26, 2015

https://foreignpolicy.com/2015/05/26/is-there-hope-for-afghanistans-other-daughters-farkhunda/


پلیس به هدف حفاظت از نظم عمومی، به خانواده فرخنده سفارش داد که اعلام کنند دخترشان بیماری روانی داشته است؛ دروغی که به زودی ابطال آن به اثبات رسید.

علاوه بر آن، عبدالرحمن احمدزی از مأموران ارشد وزارت حج و اوقاف به شبکه تلویزیون یک گفت: اگر آن زن در مخالفت با آیات قرآن خطایی را مرتکب شده، وی مسلمان نیست و ما این عمل مردم ( قاتلان) را توجیه می کنیم.

Herald Sun 

DEBRA KILLALEA and AP, AP

March 24, 2015 2:35pm


سخنگوی دولت دربارۀ همگرایی مقامات دولت – سیمین غزل سادات- معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ، زلمی زابلی عضو مجلس نماینده گان و رحمان احمدزی چیزی نگفت. بعداً اعلام شد که سیمین غزل از مقامش برکنار شده ا ست.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان با پخش اعلامیه ای، پلیس افغانستان را تقریباً شریک جنایت معرفی کرد. اعلامیه می گفت « تصاویر ویدئویی و اظهارات شاهدان عینی مبین آن است که قربانی در دقایق آغازین حادثه توسط پولیس نجات پیدا می کند؛ اما دقایق بعد دوباره به دست مرتکبان این عمل مجرمانه می افتد اما پولیس ها فقط جریان حادثه را تماشا می کنند و اقدام مؤثری جهت جلوگیری از ارتکاب این جنایت و ادامه بی حرمتی نسبت به قربانی نمی نمایند.

با آنکه این حادثه بیشتر از 2 ساعت طول کشیده و تعداد زیادی از افراد در اطراف دریای کابل در همان منطقه شاهد قتل یک انسان بی گناه بوده اما پولیس ملی و مقامات امنیتی وزارت امور داخله و امنیت ملی برای جلوگیری از ارتکاب این جنایت و نجات جان قربانی اقدام مؤثر ننموده اند. یکی از منسوبین پولیس ملی که در محل حادثه حاضر بوده، به کارمندان کمیسیون گفته است که؛" ما چندین بار طی تماس مخابره ای از مقامات حوزه دوم امنیتی تقاضای کمک و اعزام سربازان بیشتر نمودیم، اما آنان به تقاضای ما توجه نکردند و به موقع عمل نمودند. و در عین حال اجازه فیر جهت نجات قربانی و کنترول وضعیت را هم به ما ندادند."این امر نشان از غفلت و بی توجهی مقامات مسئول نسبت به امنیت و حقوق شهروندان دارد و به هیچ وجه قابل توجیه نمی باشد».

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، بیانیه مطبوعاتی در مورد قضیه قتل فرخنده و لزوم رسیدگی مؤثر آن

 تاریخ نشر:2015-03-26

https://www.aihrc.org.af/home/press_release/4261


فیض محمد عثمانی، وزیر ارشاد، حج و اوقاف افغانستان پذیرفت که پلیس شهر «ضعیف عمل کرده است». او به نمایندگان مجلس افغانستان گفت: شهادت فرخنده یک نقطه عطف شد و ما را بیدار کرد. 

مجلس افغانستان وزیر حج را به خاطر قتل فرخنده فراخواند

28 مارچ 2015 برابر با 8 حمل 1394- بخش فارسی بی بی سی

https://www.bbc.com/persian/afghanistan/2015/03/150328_k05_farkhunda_minister_impeach

در همین حال خپلواک صافی، مامور بررسی حادثه از سوی رئیس جمهور صریح گفت: تحقیقات این کمیسیون نشان می‌دهد که ادعای آتش زدن قرآن توسط فرخنده، "کاملا نادرست" است. وی تایید کرد که فرخنده از پیره مرد دعا نویس خواسته بود که مرا به کارهای نا جایز تشویق نکن. اما یکی از دعانویس های زیارتگاه با وی دعوا راه انداخت و « اوراق سوخته قرآنی را که از سال‌ها پیش در این زیارت نگهداری می‌شد به مردم نشان داده و ادعا کرده که فرخنده این قرآن را آتش زده است».

صفحه ویژه قتل فرخنده، بی بی سی فارسی، مقام ارشد پلیس کابل به اتهام "حمایت از قتل فرخنده" برکنار شد- 24 مارچ 2015 برابر با 8 حمل 1394
https://www.bbc.com/persian/afghanistan/2015/03/150324_fm_afghanitsan_top_police_officer_sacked_farkhonda

خبرگزاری رسمی دولت افغانستان نوشت هیچ ورقی از قرآن سوختانده نشده و در پارچه کاغذی که زین العابدین دعا نویس به آن استناد کرده، به جای حروف عربی کتاب مقدس، خطوطی نا مفهوم به زبان فارسی نوشته شده بود. این نکته نشان می دهد که مردان و زنان، هم کسانی که بی سواد اند و هم آنانی که اهل سواد و تحصیلات اند؛ در برابر گفتار دعا نویسان تا چه اندازه ای آسیب پذیر اند.
خبرگزاری رسمی دولت نیز با صراحت نوشت: این حرکت ددمنشانه ، بربریت و متحجرانه دردید وحتا همکاری پولیس محل صورت گرفت .ضمناً حادثه درمحلی اتفاق افتاد که محل عبور و مرور صدها شهروند کابل است؛ مگر هیچ وجدان بیدار به دفاع فرخندۀ بی دفاع نیامد. رسانه دولت گوشه دیگری از قضیه را نیز فاش کرد و نوشت: حرف از سوختاندن نسخه های قرآن نیست؛ بل اوراق سوختانده شده فارسی « درروز حادثه سوختانده نشده، اوراق از گذشته بوده است».

تفسیربرخبر: قتل فرخنده، نشانۀ از آسیب پذیری قانون درکشور
May, 1, 2015
http://www.bakhtarnews.com.af/dari/reports/item/46218%20.html?tmpl=component&print=1
آژانس اطلاعاتی باختر- کابل

دولت از بازداشت 46 تن به شمول 19 مامور پلیس و 27 نفر غیر نظامی   خبرداد.
منابع مستقل اطلاع رسانی ادعا کردند « عاملین اصلی این رویداد تاکنون بازداشت نشده اند». این می تواند اشاره ای نا مشخص به دست های مرموزی باشد که در پشت پرده در کار بوده اند. 
عاملین اصلی قتل فرخنده، تاکنون بازداشت نشده اند
سه شنبه ۲۵ حمل ۱۳۹۴ - http://www.jomhornews.com/fa/news/64574/
 خبرگزاری جمهور - کابل
فوزیه کوفی، عضو پارلمان افغانستان به گوشه دیگری از ماجرا اشاره داشت. او گفت: بدترین اشیاء غیر اخلاقی که حتی در کاباره‌ها هم پیدا نمی‌شود، در این محل وجود داشته است."
به باور وزیر حج و اوقاف، فرخنده «قربانی دعوت و مبارزه با منکرات» شده است. وی گفت: "با کسی که عامل اصلی قتل فرخنده بوده، صحبت کرده و گفت که متاسفانه این فرد خودش یک کلمه از قران را بلد نبوده و نخوانده ‌است." سیاست مداران بدون استثنا به این نتیجه رسیدند که اتهام قرآن سوزی به دختر جوان، کاملاً بی اساس بوده است. تعویذ نویسان را فوری جادوگران لقب دادند. 

مجلس افغانستان وزیر حج را به خاطر قتل فرخنده فراخواند
28 مارچ 2015 برابر با 8 حمل 1394- بخش فارسی بی بی سی
https://www.bbc.com/persian/afghanistan/2015/03/150328_k05_farkhunda_minister_impeach