-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ آذر ۱, شنبه

اشتباه فرانسه/ اسلام ذاتاً از دایرۀ نظارت خارج است

 اسلام سر منشورارزش های فرانسه خبر نیست. درعین حال، از امتیازات اجتماعی و اقتصادی هم تیر نمی شود. یعنی هم حکومت و هم امت مسلمه درگرداب اوقات تلخی دایمی با هم می چرخند!


امانوئل ماکرون، رهبران مذهبی مسلمانان این کشور را فراخواند و به آنان خطوط اصلی تشکیل یک «شورای ملی ائمه جماعات» را ارائه کرد که قرار است بر کار امامان جماعت در فرانسه نظارت داشته باشد.

وی از رهبران مذهبی خواست تا پانزده روز دیگر «منشور ارزش‌های جمهوری‌خواهانه» را که باید «شورای مسلمانان فرانسه» و ۹ فدراسیون زیرمجموعه این شورا به آن پایبند باشند، ارائه کنند.

منشوری که مورد درخواست ماکرون است، باید ارزش‌های جمهوری‌خواهانه کشور فرانسه ، یعنی آزادی، برابری، برادری، لائیسیته و نفی هر گونه تبعیض را به رسمیت بشناسد و مشخص کند که اسلام در فرانسه یک مذهب است، نه یک جنبش سیاسی. همچنین باید در این منشور چگونگی پایان دادن به دخالت‌های خارجی یا ارتباط با دولت‌های دیگر در زمینه اسلام در فرانسه تعیین شود.

به گزارش رادیو بین المللی فرانسه، از زمان سخنرانی امانوئل ماکرون درباره جدایی‌گرائی و اسلام تندرو در ابتدای ماه اکتبر و به ویژه پس از قتل فجیع ساموئل پاتی، معلم تاریخ و جغرافیای یک مدرسه در حومه پاریس در یک حمله تروریستی اسلامگرایانه و همچنین حمله تروریستی به کلیسای نیس که سه کشته برجای گذاشت، رئیس جمهوری فرانسه فشار خود را بر نهادهای مذهبی مسلمانان برای مقابله با نفوذ خارجی، افراطی شدن و اسلام سیاسی افزایش داده است.

بر اساس این گزارش، هدف از این فشارها، پایان دادن به حضور ۳۰۰ امام جماعت خارجی «اعزام‌شده» از سوی ترکیه، مراکش و الجزایر به فرانسه است.