-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ آبان ۱۳, سه‌شنبه

احمد شاه مسعود؛ استاد سرآهنگ، ساربان و زلمی آراء
 به ادامه : 

آمر صاحب و موسیقی 

از ابراز نظرات دوستان گرامی ممنونم! 

مواردی دیگر را در این باره خدمت تان می نویسم تا امانتداری رعایت شده باشد:

آمرصاحب هنر تیاتر را می پسندید چون آسانتر در ذهن مخاطب جا می‌گیرد. در زمان مقاومت باری فارغ از جنگ  در سالون شرکت گلبهار محفل بزرگ داشت از پیروزی مجاهدین بر گزارشده بود. در این محفل مشاعره و پارچه های تمثیلی اجرا می شد. شاعران واقعا‌ً شعرهای جالب پر از درد و رنج  را نظر به شرایط زمانی می سرودند. در اخیر، پارچه تمثیلی را “نصیر احمد اندیشه” معین وزارت خارجه اجرا کرد که خیلی جالب و دیدنی بود. جناب استاد رئیس دولت و استاد سیاف و آمرصاحب پهلوی هم نشسته بودند. قوماندان صاحب‌ها و مجاهدین و مردم عام نیز حضور داشتند. من با جان محمد خان عقب چوکی آمرصاحب قرار داشتیم. وقتی پارچه تمثیلی شروع شد از اول تا اخیر با استاد خندیدند.

 در نوشته‌ای قبل  نام استاد “سرآهنگ” سر تاج موسیقی کشور و “ساربان” فراموشم شده بود که آمرصاحب علاقه زیاد به سروده های شان داشت.

در ضمن، به شنیدن رباب نیز علاقه مند بود ؛ دو یا سه بار در زمان حکومت اسلامی نواختن رباب را از دستان رباب نواز مشهور “استاد مدوح پغمانی” شنیده بود ولی من حضور نداشتم.

 به قرصک اصلاً علاقه نداشت بخاطری که تصنیف هایش محتوای باز و برهنه دارد. موسیقی “حماسی” را  نیز دوست داشت در صورتی که شعرش خوب می بود. 

گاهی اگر زمینه میسر می شد فلم های داستانی از پیغامبر ( ص ) ، فلم عمر مختار می دیدند .

گاهی اوقات هم مستند های از جنگ دوم جهانی و فلم های استخباراتی را تماشا میکرد.

بازی فوتبال مورد علاقه اش بود ! 

در زمان حکومت اسلامی روزی بازی جام جهانی فوتبال بود و برق نداشتیم ؛ با آمر صاحب به خانه انورخان رفتیم چون وی یک پایه جنراتور داشت ؛ آمر صاحب تا ختم مسابقه بازی جام جهانی فوتبال را تماشا نمود .

یک روز برای من هدایت داد تا از “زلمی آرا”کمیدین مشهور افغان ویدیوی جدید اش را پیدا کنم، چون طالبان در آن بر شهر کابل مسلط بودند و اجازه فروش ونقل کست را به کسی نمیدادند وبسیار دشوار بود که کسی بتواند آن را به پنجشیر بیاورد؛ با آنهم کوشش کردم ولی پیدا نشد. وقتی پرسیدم آیا  کدام موضوع جالبی در کست اخیر زلمی آرا وجود دارد؟ فرمودند خود من هم تا هنوز ندیده ام ولی کسی حکایت نمود سوژه ای جالبی را از حکومت مجاهدین در قالب طنز به نمایش کشیده. من گفتم آمرصاحب حتماً با تمسخر همراه است.

 فرمودند : باکی ندارد تا زمانی که  انتقاد پذیر نباشید اصلاحات به وجود نمی آید، انسان عیب خود را نمی بیند این مردم استند که قضاوت میکنند. خوشا به کسی که از انتقاد مردم تغییرات مثبتی در شخصیت و زندگی خود به وجود می آورد.

  "الحاج عبدالرحیم "