-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ آبان ۱۳, سه‌شنبه

حملاتی که روزگارمسلمانان را در اروپا و جهان پریشان خواهد ساخت

 

حمله وین؛ ۴ کشته، ۱۵ زخمی/دست‌کم یک مهاجم فراری است/ داعش مظنون اصلی


در جریان حملات شامگاه دوشنبه در وین چهار تن از جمله یک مهاجم کشته شده و ۱۵ تن هم به شدت زخمی شده‌اند. وزیر کشور اتریش یک "تروریست‌ اسلامگرا" را مسئول دانسته و گفت تحقیقات درباره این حمله ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، مقام‌های اتریش تایید نکردند که آیا این حملات یهودی‌ستیزی بوده است یا خیر اما گفتند که این حمله قطعا از سوی یک "شخص رادیکال‌شده" صورت گرفته است.

پیشتر وزیر کشور اتریش در کنفرانسی مطبوعاتی مدعی شد: "ما حمله‌ای را از جانب یک تروریست اسلامگرا تجربه کردیم." او گفت که مهاجم از هواداران داعش است و خانه مظنون مورد بازرسی قرار گرفته و مقادیری ویدیو کشف شده است.

پیشتر مقام‌های اتریش گفتند که دست‌کم یک مهاجم مسلح در وین تحت تعقیب است. وزیر کشور اتریش هشدار داد که مهاجمان "کاملا مسلح و خطرناک" هستند و از مردم خواستند در خانه‌ها بمانند.

پس از حملات دوشنبه که اندکی پس از هشت شب به وقت محلی رخ داد، ۱۵ تن زخمی شده و به بیمارستان منتقل شدند. احتمالا یکی از مجروحان از نیروهای امنیتی است. به گفته شهردار وین، هفت تن از آنان در وضعیت وخیم به سر می‌برند و انتظار می‌رود شمار کشته‌شدگان افزایش یابد.

یکی از مهاجمان مقابل کلیسایی به ضرب گلوله کشته شد. او یک سلاح خودکار، تفنگ و مهمات به همراه داشت و جلیقه انفجاری به تن کرده بود که بعدا پلیس اعلام کرد جلیقه ساختگی بوده است.

این حملات که مشخص نیست چه تعداد مهاجم داشته است، در شش نقطه در مرکز وین رخ داد. سباستین کورتس، صدراعظم اتریش با بیان اینکه این حملات "قطعا حمله تروریستی" بوده، تاکید کرد که حملات به شکلی کاملا حرفه‌ای برنامه‌ریزی شده بود. صدراعظم اتریش امروز (سه‌شنبه) با اعضای دولت نشستی برگزار کرده و پس از آن سخنرانی می‌کند. او گفت کشورش "مرعوب" چنین اقداماتی نخواهد شد.

پلیس وین منزل فرد مهاجم را بازرسی کرده و از مردم خواسته تا فیلم و تصاویر این حملات را در رسانه‌های اجتماعی منتشر نکنند اما گفت ۲۰۰۰ ویدیو تحویل آنها شده است.

اتحادیه اروپا، آمریکا و دیگر رهبران جهان با محکوم کردن این حملات با مردم اتریش ابراز همدردی کرده‌اند. رهبران اروپایی به شدت این حملات را محکوم کردند. بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا هم گفت عمیقا از این "حملات وحشتناک" شوکه شده است.