-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ آبان ۱۷, شنبه

خلیلزاد را از منطقه بیرون کنید

 احمد ولي مسعود:

دولت جدید امریکا، نیازمند تجدید نظر توافقنامه با طالبان و تعیین فرستادهٔ بی طرف به افغانستان می باشد.با آنکه آقای جوبایدن مدتها قبل بیزاری خود را از افغانستان اعلام کرده بود، اما به حیث یک دولتمرد معروف و با ‌وقار امریکا،  سیاست جدید متفاوت از ۱۹ سال خود را علام ‌خواهد کرد. دونالد ترآمپ اما با مأموریت و‌ مشورت منحرف کنندهٔ داکتر خلیلزاد، سرنوشت کشور ما را با کمپاین انتخاباتی خود پیوند داد، انتخابات ما را به یک مضحکه تبدیل نمود، با طالبان بنام مصالحهٔ ملی توافق نمود و آهنگ خروج از افغانستان را کرد.

معلوم‌ نیست در فردای انتخابات امریکا، مصالحهٔ ملی ما ارزش قبل از انتخابات را خواهد داشت یا خیر؟ اما آنچه معلوم است، تا استقرار حکومت جدید امریکا در سال آیندهٔ میلادی، سرنوشت مصالحهٔ ملی به تعلیق خواهد رفت و افغانستان هرگز اهمیت گذشته را نخواهد داشت.

در فرجام تلخ این دو سال اخیر، هردو پروسهٔ ملی انتخابات و صلح افغانستان قربانی کمپاین آقای ترآمپ گردید. آنچه امروز برای ما باقیست، دولت ضعیف، صلح نامعلوم، تروریزم خونخوار، بحران و بی ثباتی بمراتب عمیق تر از گذشته میباشند.

با از سرگیری روند صلح افغانستان، حکومت جدید امریکا قطعآ نیازمند تجدید نظر توافقنامهٔ شان با طالبان، حمایت از صلح عادلانهٔ افغانستان بیرون از آجندای شخصی خلیلزاد و تعیین نمایندهٔ جدید میباشد که قابل اعتماد همهٔ اقوام و نیروهای سیاسی در داخل و مورد اطمینان کشورهای همسایه در منطقه باشد.