-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ آذر ۳, دوشنبه

ایران به اسرائیل: حمله های «بزن در رو» در سوریه پاسخ «کوبنده» خواهد گرفت

نویسنده تحریریه تایمز اسرائیلبا انتشار گزارش تأیید نشده از کشته شدن ۱۴ پیکارجوی عراقی و افغانستانی هوادار ایران در حمله های هوایی شبانه در نواحی شرقی سوریه، روز یکشنبه ایران گفت رویکرد «بزن در رو» اسرائیل در سوریه را به پایان خواهد آورد.

تهدید فوق از سوی تهران در پی حمله عظیم هفته گذشته اسرائیل در پاسخ به آنچه به گفته اورشلیم حمله ناموفق ایران با ابزار انفجاری به بلندی های جولان بود، صورت گرفت.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران در کنفرانس خبری گفت «رژیم صیونیستی به خوبی می داند که عصر بزن در رویی خیلی وقت است که تمام شده بنابرین بسیار محتاطانه و با احتیاط فراوان حرکت می کند.».

او همچنین ادعای طولانی مدت اسرائیل که تهران در پی استقرار حضور دائم نظامی در سوریه است را رد کرد و گفت ابعاد حضور ایران در این کشور، حضوری مستشاری است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، خطیب زاده گفته است«حضور ایران در سوریه مستشاری است و طبیعی است که اگر کسی در رابطه با این حضور مستشاری بخواهد خللی ایجاد کند، پاسخ کوبنده خواهد گرفت».

خطیب زاده گفته است، «اطلاعاتی در رابطه با شهادت مستشاران ایران در سوریه نداریم و نمی توان آن را تأیید کرد.».

خطیب زاده همچنین گفت «جنایاتی» که ایالات متحده علیه ایران مرتکب شده، مانع از تبادلات «دقیق و محتاطانه» میان دو کشور نیست.

در حالیکه دولت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران هم-اکنون علائمی حاکی از طرح پیشنهاد به جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده می دهد، خطیب زاده گفت «آینده روابط ایران و آمریکا، آینده ساده ای نیست».

خطیب زاده، با اشاره به اینکه «ایران این لیست [جنایات مکرر آمریکا بر ضد ملت ایران] را هیچ وقت فراموش نمی کند و مطالبات ما از آمریکا سر جای خود است»، گفت طبیعی است که میان دو کشور عضو سازمان ملل متحد، مانند ایالات متحده و ایران، روابط بدقت محتاطانه در چارچوب معین، همیشه بوده و هست».

بایدن وعده داده که در پی چهار سال جنگ طلبی دولت ترامپ، دولت وی بازگشت به دیپلماسی با ایران داشته باشد.

سخنان خطیب زاده در پی گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه که گفت احتمال دارد حمله های هوایی در استان دیر الزور، مرز با عراق، از سوی هواپیماهای جنگی اسرائیل صورت گرفته باشد، ایراد شد.