-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ آذر ۳, دوشنبه

قوماندان سپاه قدس شاید مخفیانه یا علنی به افغانستان هم بیاید

 


خبرگزاری آناتولی ترکیه از قول یک منبع نزدیک به دولت عراق که نخواسته نامش اعلام شود گزارش داد که اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس چهارشنبه گذشته وارد عراق شده و با نخست‌وزیر آن کشور دیدار و مذاکره کرده است.

طبیعی است که چارچوب مذاکرات وی با نخست وزیر عراق نمی تواند مسائل سیاسی و یا اقتصادی باشد، بلکه در زمینه مسائل نظامی این دیدار انجام شده است. و باز، این مسائل نظامی نمیتواند در ارتباط با روابط نظامی دو کشور باشد، زیرا در اینصورت باید رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و یا وزیر دفاع ایران راهی عراق می شد، که با توجه به سفر چند روز پیش وزیر دفاع عراق به ایران چنین سفری ضرورت نداشت، مگر آن که وزیر دفاع عراق در سفر به ایران، مسئله انحلال و خلع سلاح نیروهای شبه نظامی وابسته به جمهوری اسلامی در عراق را مطرح کرده باشد. بنابراین دیدار و مذاکره قاانی درعراق محدود به نقش سپاه قدس در عراق و در ارتباط با گروه های شبه نظامی عراقی بوده است. نیروهائی که از حمایت نظامی سپاه قدس و کمک  های مالی حکومت برخوردارند. اگر مشکلی در ارتباط با حضور این نیروها در عراق وجود نداشت، این سفر هم  در این سطح ضرورت نداشت. نتیجه می توان گرفت که دولت عراق نسبت به فعالیت گروه های شبه نظامی مورد حمایت سپاه قدس در عراق نظرات و احتمالا اعتراض هائی دارد و این سفر برای همین مسئله انجام شده است. بویژه که دولت عراق در پی تمرکز همه نیروهای نظامی در ارتش عراق و خواهان انحلال همه گروه های شبه نظامی است. از سوی دیگر ایران دولت عراق را نسبت بازگشت داعش به عراق هشدار می دهد و حضور شبه نظامی مورد حمایت سپاه قدس را ضامن جلوگیری از این حضور. تصمیمات دولت عراق، بزودی اهداف سفر قاانی به عراق را مشخص خواهد کرد.