-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ آبان ۲۰, سه‌شنبه

ترمپ چرا وزیر دفاع را کنار زد؟

ناظران می گویند که در دو ماه احاله قدرت به بایدن، خطر یک ماجراجویی جهانی به وسیله ترمپ با حمله احتمالی به ایران احساس می شود.

 صابر گل عنبری، کارشناس ارشد مسائل بین الملل

دیپلماسی ایرانی - دونالد ترامپ، مارک اسپر وزیر دفاع خود را برکنار و کریستوفر میلر رئیس مرکز مبارزه با تروریسم را جایگزین وی کرد. میلر از همفکران نزدیک ترامپ است و با وجود پیشینه نظامی، اما همچون وزیر دفاع برکنار شده از استقلال و قدرت شخصیتی کافی در مواجهه با ترامپ برخوردار نیست.

ترامپ و اسپر مدت‌هاست با هم اختلاف نظر دارند و اسپر با وجود سابقه دوستی با پومپئو اما سازگاری و همسویی کاملی با ترامپ و حلقه نزدیک به وی نداشت؛ اما به نظرم این اختلافات پیشین تنها دلیل برکناری وزیر دفاع آمریکا نیست؛ هر چند ترامپ این روزها به شدت عصبانی است و همین عصبانیت احتمالا او را بیشتر به صرافت تسویه حساب با شخصیت‌های ناسازگار در کابینه در ایام باقیمانده ریاست جمهوری‌اش انداخته است؛ اما این احتمال دور از ذهن نیست که ترامپ با هدف انجام عملیات‌ و یا حملاتی نظامی در منطقه خواسته باشد مهم‌ترین مانع آن در کابینه خود یعنی مارک اسپر را از میان برداشته باشد.


در روزهای قبل هم این گمانه را مطرح کردم که هیچ بعید نیست که ترامپ در این دو ماه پایانی دوره‌اش دست به اقدامات خطرناکی بزند که روزنامه نیویورک تایمز نیز در شماره امروز خود در تایید این مدعا از مقاماتی در پنتاگون نقل قول کرد که ترامپ بعید نیست قصد انجام حملاتی علیه ایران و یا دیگر دشمنان آمریکا را در روزهای آخر دولت خود داشته باشد.