-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ آبان ۲۲, پنجشنبه

شورای کابل چی گونه به نام طالبان مسمی شد؟

 از صفحه شریف فولاد

حامد کرزی و مولوی تره خیل اولین رهبران طالبان مقرر شده بودند؟

‎مدیر بخش القاعده سی ای ای (Logan Grace ) از سفارت آمریکا در 1989 میلادی در اسلام آباد در کتاب خود به نام روز بیستم (The twentieth day ) چنین مینویسد.

‎سران ارتش و ای اس آی پاکستان برای چوشاندن دوباره دیگ در کابل یک پلان وسعی را طرح ریزی کردند چون آنچه را که از تنظیم های جهادی که در سال 1992 میلادی وارد کابل شده بودند توقع داشتن بدست نیاوردن و هدف اصلی ای اس آی حرب اسلامی گلبدین بود که باید ریاست جمهوری را بدست بگیرد و کابینه را خود انتخاب نماید ولی از طرف تنظیم جمعیت اسلامی به رهبری برهان الدین ربانی و قوماندان احمد شاه مسعود با آن مخالفت گردید و مجددی رهبر نجات ملی حکومت انتقالی را در کابل تاسیس کرد. حزب اسلامی به رهبری گلبدین به آن مخالفت نمود و جنگ های تنظیمی در کابل برای به قدرت رسیدن در گرفت.

 (( از این جا بود که ای اس آی برای اهداف دوم خود توسط ملا ترخیل و حامد کرزی به تشکیلاتی نو دست یافت و در پشاور و کویته یک نهاد جدید را به نام (شورای کابل ) تاسیس کرد. بعد از شش ماه این شورا تبدیل به گروه طالبان گردید.))

‎دگروال شاهد رضا مدیر M1 بخش القاعده ( ای اس آی ) که مشاور ارشد اسامه بن لادن و مسول امور مالی آن می باشد یک تعداد افراد مربوط حزب اسلامی و القاعده را منسجم ساخت تا تشکیلات آن را  وسیع و به نام گروه طالبان به پا ایستاده نماید. افراد و قوماندانان جهادی را شامل این گروه نو بنیاد ساخت و در رأس رهبری آن دو نفر را هریک (حامد کرزی ) از تنظیم مجددی و (ملا محمد عمر ) از تنظیم مولوی محمد نبی انتخاب شد.  که بعدا نظر به مخالفت اسامه بن لادن و مولوی ترخیل حامد کرزی از سطح رهبری حذف و ملا محمد عمر در سطح رهبری قرار گرفت.دگروال شاهد رضا امکانات مالی گروه نو بنیاد طالبان را از اسامه بن لادن اخذ نمود. اسامه بن لادن ملیاردر سعود از لحاظ ثروت زیاد مورد توجه سران ارتش و ای اس آی پاکستان قرار داشت و دولت عربستان سعودی و آمریکا، انگلیس و بعضی از کشور ها پول های اسامه را در بانک های بین‌المللی قید نموده بود که دگروال شاهد رضا توانست از بانک های سعودی ، امارات و دیگر کشور های عربی آزاد سازد و همه پول های وی را به حساب بانکی خود ریخت؛ چون دگروال شاهد رضا یگانه شخصی مورد اعتماد اسامه و مشاور ارشد آن بود و تماما پلان های خارجی القاعده توسط دگروال شاهد رضا طرح ریزی میشد.