-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ آذر ۱۲, چهارشنبه

تمجید ایران از گروه طالبان

 فرامرز داور - ایران وایر


درتأمین امنیت مرزی با طالبان همکاری امنیتی داریم.«حمید دهقانی»، سفیر ایران در دوحه پایتخت قطر، گروه ستیزه‌جوی «طالبان» را «جنبش» خوانده است. جنبش در ادبیات سیاسی نظام حاکم بر ایران عبارتی برای تمجید از گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی است.

دهقانی این اصطلاح را در توییتر خود آورده و نوشته‌ است که گروهی از دفتر سیاسی «جنبش طالبان» با حضور در سفارت ایران ترور «محسن فخری‌زاده»، از مقام‌های ارشد وزارت دفاع و از دست‌اندرکاران برنامه اتمی جمهوری اسلامی، را به او تسلیت گفته‌اند.

چند سالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی نه تنها سعی در پنهان کردن ارتباطات پیوسته خود با طالبان نمی‌کنند که به نظر می‌رسد تلاش دارند تا بر وجود این تماس‌ها تاکید کنند. «رسول موسوی»، از مدیران وزارت خارجه ایران، به تازگی گفته است که جمهوری اسلامی «در تامین امنیت مرزی با طالبان همکاری امنیتی دارد.» پیش از این هم بارها رهبران طالبان در سفر به ایران با مقام‌های رسمی دولتی از جمله «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه، و دریابان «علی شمخانی»، دبیر «شورای عالی امنیت ملی»، مذاکره کرده‌اند.

با این که جمهوری اسلامی در عالی‌ترین سطوح دولتی با طالبان در حال مذاکره است، دائما از مذاکره آمریکا با طالبان انتقاد می‌کند. اخیرا «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، در قطر با رهبران طالبان دیدار کرده بود که در جریان این دیدار عکس یادگاری هم گرفته شده بود.

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی مذاکره میان رهبران طالبان و وزیر خارجه آمریکا را تقبیح کرده بودند، خود با اعضای این گروه در تماس و مذاکره‌‌اند و حتی در تهران میزبان آن‌ها می‌شوند.

«رسول موسوی»، مدیرکل بخش آسیای غربی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، در یک مصاحبه گفته بود: «من اولین فرد در جمهوری اسلامی ایران بودم که در رسانه‌ها به صراحت گفتم طالبان یک واقعیت است و حتما باید با طالبان مذاکره کرد. اما نه مذاکره‌‌ای که [زلمای] خلیل‌زاد [نماینده دولت آمریکا در امور افغانستان] پیش می‌برد. او با طالبان به عنوان یک حکومت مذاکره می‌کرد، در حالی که طالبان یک گروه اپوزیسیون مسلح است. در افغانستان نیز مانند تمام روندهای صلحی که در دنیا طی می‌شود، یک دولت مرکزی و یک گروه مسلح وجود دارند و پیمان صلح میان دولت و گروه‌های شورشی امضا می‌شود.»


به بیان دیگر مقام ارشد دولتی ایران معتقد است که مذاکره با طالبان به عنوان یک گروه مسلح مخالف دولت افغانستان ایرادی ندارد، به شرطی که شکل آن همانی باشد که جمهوری اسلامی می‌گوید. دولت افغانستان به طور پیوسته از مذاکره آمریکا و ایران با طالبان انتقاد کرده است، همان طور که اگر جمهوری اسلامی ایران جای افغانستان بود، از دیدار مقام‌های ارشد کشورها با گروه‌های سیاسی مخالفش برآشفته می‌شد.