-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ آذر ۱۹, چهارشنبه

لاوروف: هند را وسیلۀ اغراض خویش ساخته اند!

اشاره: هند، درحوزۀ افغانستان به انزوا رفته، از پیمان استراتیژیک با افغانستان حرفی نمی گوید؛ پس از تقابل با چین و روسیه چه به دست خواهد آورد؟

وزیر خارجه روسیه در نشست مجازی شورای روابط بین‌المللی این کشور گفت، کشورهای غربی، هند را برای کاستن از همکاری فناوری و نظامی با روسیه ترغیب می‌کنند و در عین حال، هند را به سمت تقابل با چین سوق می‌دهند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف،‌ وزیر خارجه روسیه گفت:‌ بی شک، غرب تلاش می‌کند تا نظم جهانی تک قطبی را زنده کند. قطب‌هایی چون روسیه و چین بعید است که مطیع چنین روندی باشند. چنین قطبی مثل هند به عنوان مثال هدف سیاستگذاری تهاجمی و خشن غرب است که تلاش می‌کند تا این کشور را به سمت بازی‌های ضد چینی،‌ تقویت استراتژی‌های هند-پاسیفیک و کاهش همکاری و شراکت نزدیک، استراتژیک و ویژه بکشاند.

وی ادامه داد: دهلی نو با فشار حداکثری آمریکا در مسائل مربوط به همکاری نظامی و فناوری با روسیه روبه روست. کشورهای غربی در حال حاضر روندهای واقع بینانه تحول جهانی را نادیده می‌گیرند.

وزیر خارجه روسیه همچنین گفت:‌ کشورهای غربی به دنبال نظم جهانی تک‌قطبی هستند که شامل تمامی کشورها بجز روسیه و چین است و به دنبال چنین توافقی هستند.