-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ دی ۱۲, جمعه

ارتباط چین با شبکه های تروریستی درافغانستان

اشاره: امریکا چرا این گزارش را اکنون از طبقه بندی سری خارج کرده و به بیرون درز داده؟ همه چیز درحال عریان شده است؟


دو تن از مقامات ارشد آمریکا به پایگاه آکسیوس گفتند، دولت رئیس جمهوری آمریکا اطلاعات تایید نشده‌ای را از طبقه‌بندی محرمانه خارج می‌کند که مدعی هستند چین به بازیگران غیردولتی در افغانستان برای حمله به نیروهای آمریکایی پیشنهاد پاداش داده است.

به گزارش ایسنا، یکی از این مقامات ارشد گفت: آمریکا مدارکی دارد دال بر اینکه چین با پیشنهاد مشوق‌های مالی یا پاداش تلاش کرده بازیگران غیردولتی افغان را به حمله نیروهای آمریکایی ترغیب کند.

این مقام ارشد گفت: دولت پیش‌تر اطلاعاتی را درباره ارسال غیرقانونی تسلیحات چینی به افغانستان دریافت کرده بود. دولت‌های آمریکا و انگلیس پیش‌تر درباره استفاده تسلیحات چینی توسط طالبان شکایت کرده‌اند.

افشای این اطلاعات تایید نشده ۲۱ روز پیش از پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ صورت می‌گیرد. هنوز مشخص نیست که این اطلاعات به اعضای کنگره یا جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا نیز داده شده باشد اگرچه بایدن در حال حاضر به گزارش‌های روزانه رئیس جمهوری دسترسی دارد.

مقامات مذکور گفتند، اطلاعاتی که قرار است از طبقه‌بندی محرمانه خارج شوند در تاریخ ۱۷ دسامبر سال جاری میلادی توسط رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به ترامپ گزارش شدند. مقامات دولتی در نهادهای مختلف در حال حاضر در تلاشند تا این گزارشات اطلاعاتی اولیه را ارزیابی و تایید کنند.

یکی از مقامات ارشد مذکور گفت: همانند تمام گزارش‌های اولیه، ما با این اطلاعات اولیه نیز با احتیاط برخورد می‌کنیم اما هرگونه گزارش اطلاعاتی مرتبط با امنیت نیروهایمان را جدی می‌گیریم.

اگر این اطلاعات تایید شوند، باعث تغییر استراتژیک چشمگیری در قبال چین می‌شود و به سرعت تنش‌ها میان پکن و واشنگتن را افزایش خواهد داد.