-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ بهمن ۲, پنجشنبه

دورجدید رقابت «سوداگران» برسر معاونیت اول احمد شاه درانی


 پاکستان به عطا نور، یونس قانونی و اسماعیل خان اطمینان داده است که در دولت مشارکتی با طالبان جای شان محفوظ است. گزارش می رسد که اصحاب معاملۀ تاریخی بن اول دوباره فعال شده اند تا سرنوشت  مردم  را در اختیار چند بی هویت خارجی قرار دهند.  زمانی دکترعبدالله مأمور وزارت خارجه امریکا درامور افغانستان، حامد کرزی را به اثر درخواست خود امریکایی ها همچو زعیم پس از طالبان معرفی کرد.

درپایان کار سردمدار تنگ نظر محافظه کاران سیاسی، ( اشرف غنی) اینک سیرنزولی سنت استبدادی دو باره شروع شده است و عبدالله باردیگر برای نجات پایه های استبداد سیاسی، از سوی خلیلزاد مأمور شده است. خلیلزاد باردیگر تصمیم دارد که لجام قدرت را به خشک مغز ترین سیاستگران برخاسته از تفکر استبدادی واگذارد.

حال نوبت دور دوم معامله گری فرارسیده است.

یونس قانونی همکار سیاسی انگلیس دو باره حاضر میدان است. قانونی درسال های مقاومت علیه تروریزم طالبان، از طریق خسربره ( برادر زنش) نعمت الله جلیلی با سرویس آی اس آی تأمین رابطه کرده بود؛ رابطه بیرونی اش با انگلیس بود و گزارش های جنگ درشمال پیوسته از جانب وی بالوسیله یکی از کارکنان موسسه هلال احمر بین المللی که به پنجشیر در رفت و آمد بود،  به سرویس های ارتباطی سرازیر می گشت. 

از همان زمان و بعد از سقوط طالبان، شقه شقه کردن جمیعت اسلامی و ناتوان سازی نقش رهبری استاد ربانی در دستور کار گرفت. گزارش های امنیتی می گویند که کانال های ارتباطی انگلیس وامریکا با وعده های کاذب به وی افاده داده بودند که او به ریاست جمهوری خواهد رسید؛ اما این پلان ها از سوی خلیلزاد و چینل های غلزایی عقیم گذاشته شد. 

تیم خلیلزاد به این بسنده نکرد؛ شخص قانونی را از کرسی های مهم دولتی کنارزدند و کار به جایی کشید که سه برادر قانونی از وزارت ها طرد شدند. پسران قانونی که با از دست دادن بهره وری میراثی، از امتیاز دپلوماتیک درسفارت لندن نیز کنار زده شدند. 

تلاش های قانونی برای اعادۀ امتیازات خانواده گی پی هم با شکست مواجه شده است. اخیراْ وی به اعضای خانواده نوید داده است که منتظر چانس های جدید باشند. نجیب امان – برادرش- نزد امرالله صالح رفت و آمد کردِ اما صالح او را تحویل نگرفت و لاچار یک چند به دامن حنیف اتمرلغزید. درحال حاضر یونس قانونی به دستور لندن یک رشته ملاقات ها و تماس های تازه ای را به هدف نزدیکی با دکترعبدالله بنا کرده است.  این دو، از همدوسیه های ماجرای بن اول می باشند. وی همچنان اسماعیل خان و عطا نور را یک جا در دوبی به مجلس سری نماینده گان طالبان کشانید و دیدارهای مخفی بین آن ها سازماندهی شده بود.

ارجاع دهندۀ خبر این پویایی ها می گوید که پاکستان به سران به ظاهر «ضد طالبان» شامل اسماعیل خان، قانونی، عطا نور و تنی چند پیام داده است که پاکستان هیچ گاه خواستار تکرار ماجرا های سال 75 در کابل نمی باشد. آن ها باید پیشاپیش با طالبان دریک حکومت مشارکتی گردهم آیند. خبرمی افزاید که پاکستان به این سه نفر از جانب طالبان خاطرجمعی داده است. بنا برین، وظیفۀ نخست و تعریف شده این سه نفر، به زیر کشیدن غنی از مسند قدرت است. 

مؤلفه اصلی تکاپو های این سه نفر، بازهم رقابت برسر کرسی معاونیت اول آقای احمد شاه درانی است!