-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ بهمن ۴, شنبه

«تصور کنید که مزار خود مشهد است و کابل خود تهران» دسترسی تاجر اطلاعات، در مخزن اطلاعات امنیتی افغانستان

نویسنده: ذین الله اکبری

 منابع محرم در سفارت افغانستان در تهران میگویند که دیپلمات های ایرانی، در سفر اخیر حمدالله محب به تهران، در مورد مقرری غلام قادر سکندری درمقام معاونت تأمیناتی وزارت داخله به این مقام حکومت افغانستان توصیه کرده بودند.گزارش های محرم امنیتی مشعر است که یکی از کلیدی ترین افراد پیمانکار برای سفارت ایران در کابل و فرد کلیدی سپاه قدس در شمال افغانستان که مصروف کار و بار فروش اطلاعات امنیتی به ایران است، در پست معینیت تامیناتی وزارت داخله مقرر شده است. این شخص غلام قادر سکندری است و منابع محرم در سفارت افغانستان در تهران میگویند که دیپلمات های ایرانی، در سفر اخیر حمدالله محب به تهران، در مورد او به این مقام حکومت افغانستان توصیه کرده اند.

قادر سکندری از سال 1385 شمسی به عضویت حلقه مورد اعتماد افسران اطلاعاتی ایران در شمال درآمد و چندین سال در جمع آوری و فروش اطلاعات مشغول شد. او سپس در سال 1387 برای گسترش فعالیت هایش در میان احزاب و جریان های سیاسی، نمایندگی پوهنتون پیام نور ایران را بدون مجوز قانونی و به طور مخفیانه در بلخ تاسیس کرد که از این طریق به ده ها فرمانده جهادی عمدتاً وابسته به احزاب وحدت، حرکت و جمعیت سند لیسانس صادر کرد. این پوهنتون که در هیچ مرجع رسمی ثبت نبود محلی برای جمع آوری و تحلیل اطلاعات امنیتی، تجسس های استخباراتی با پوشش تحصیلی و توزیع هدایای سیاسی تحت نام بورسیه و شهریه به عمال مورد حمایت ایران بود. این لانه جاسوسی در سال 1390 توسط بخش مراقبت از فعالیت نهادهای خارجی در امنیت ملی، مسدود شد. 

بخش دیگر کار سکندری که در سال 1391 آغاز شد، جلب و جذب نیرو برای لشکر فاطمیون و تسهیل نمودن این کار برای اعزام آنان به مشهد بود. سکندری از ولایات بلخ،سمنگان و سرپل حدود 300 تن را به لشکر فاطمیون سوق داده است که شمار زیادی از آنان در سوریه و عراق کشته و یا لادرک شده اند. در این کار سکندری تنها نبود، چون ایران در مزارشریف چنان نفوذ قدرتمند دارد که این شهر را شبیه لبنان به یکی از حیات خلوت های شان بدل کرده اند.

سکندری در سال 1393، به دلیل افشای محل فعالیت و تحت تعقیب قرار گرفتن توسط یونت مبارزه با جاسوسی امنیت ملی، کار و بارش در بلخ را رها کرده و به کابل نقل مکان کرد. او فعلاً عنصر مورد حمایت ایرانی ها در دربار استاد محقق است و بسیاری از برنامه های استاد محقق از جمله تلویزیون راه فردا را رهبری می کند. شماری از کارمندان تلویزیون راه فردا که به نظر سکندری وفادار به خط مشی ولایت فقیه نبوده، اخیراً از کار برکنار شده اند. سکندری بارها در صحبت با کارمندان تلویزیون راه فردا به آنان ابلاغ کرده است که وقتی گزارش تهیه می کنید و متنی را می نویسید «تصور کنید که مزار خود مشهد است و کابل خود تهران».

با وجودی که تمام اطلاعات فوق محرم در مورد این تاجر اطلاعات در آرشیف یونت مبارزه با جاسوسی امنیت ملی موجود است، اما حمایت همه جانبه ارباب های ایرانی اش باعث تقویت حضور او در کابل شده است.

او اخیراً یک مرکز رسانه یی بنام «مقاومت» در کابل ایجاد کرده است که توزیع بورس های تحصیلی ایران و مصاحبه کسانی که در بخش های مختلف با ایرانی ها همکار می شوند در همین مرکز گرفته می شود. این مرکز اطلاعاتی، برای فریب نهادهای امنیتی به نام راننده آقای سکندری که نامش نجیب الله رسا است ثبت شده است. 

تصور کنید وقتی که یک تاجر اطلاعات و یک پیمانکار سفارت ایران در کابل در پست معینیت تامیناتی وزارت داخله افغانستان مقرر شود، چه چیزی بنام امنیت و امنیت ملی برای افغانستان باقی می ماند؟ 

ماموریت قادر سکندری در این پست، جمع آوری و مخابره همه موضوعات محرم امنیتی ادارات امنیتی افغانستان به تهران است.  بهتر است با تقرر قادر سکندری در این پست، نام این اداره از معینیت تامیناتی به «شعبه ایران شناسی وزارت داخله جمهوری اسلامی افغانستان» تغییر کند.