-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ بهمن ۷, سه‌شنبه

انکشافات دراماتیک در محور سوریه

 مذاکرات سرّی دمشق و اسرائیل با حمایت مسکو / نگرانی حکومت ایران و حزب‌الله

ناصر اعتمادی - رادیو بین المللی فرانسه


به نوشتۀ روزنامۀ فرانسوی زبان چاپ بیروت، "لوریان لو ژور"، مذاکرات سّری بشار اسد و اسرائیل که با میانجی‌گری روسیه صورت می‌گیرد و هدف آنها کاهش نفوذ ایران در سوریه است بیش از پیش رژیم اسلامی تهران و متحد اصلی آن در منطقه، حزب‌الله لبنان، را نگران کرده است.

این نگرانی به نوشتۀ همین منبع اکنون به تهدید متقابل نیز رسیده است. روزنامۀ لبنانی با اشاره به آخرین سخنرانی تلویزیونی حسن نصرالله نوشته است که به این مناسبت رهبر حزب‌الله تلویحاً تهدید کرد که نقش رژیم دمشق را در انفجارهای اگست سال گذشته در بندر بیروت فاش خواهد کرد و در واکنش رژیم دمشق تهدید نمود که در چنین صورتی مواضع حزب‌الله را در جنوب بیروت بمباران خواهد نمود.

"لوریان لو ژور" فاش کرده است که در هجدهم ژانویه گذشته انتشار خبر ملاقات نمایندگان دمشق و اسرائیل در پایگاه هوایی روسیه در "حمیمیم" در نزدیکی لاذقیه تنش در مناسبات رژیم‌های تهران و دمشق را تشدید کرد. این نشست که به ابتکار روسیه تدارک دیده شد به دلیل فاش شدن خبر آن توسط تهران به فرصتی دیگر موکول شده است.