-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ بهمن ۵, یکشنبه

ایران، جمهوری یک نفرۀ کابل را با لگد خواهد زد

به زودی...

حالا که حکومت تک نفره و ساخته شده از شیره وشربت فساد، خودش را « سر به خود»، جمهوریت نام گذاشته، و مذاکرات دوحه را بند انداخته؛ از گفتار جیک سالیوان مشاور امنیت ملی جوبایدن که قرار است پیمان طالب و امریکا «بازنگری» خواهد شد؛ خوشحال شده است. اما آمدن دموکرات ها یک خطر جدید را به حکومت کابل پدید آورده است. خطر، احتمال خالی کردن پشت این حکومت فلج، از سوی ایران است. جواد ظریف وزیرخارجه ایران به امریکایی ها افاده داده است که روی مسایل افغانستان حاضر به مذاکره ( معامله) است.

تأویل این سخن آن است که هرگاه امریکا به توافق موسوم به «برجام» با ایران برگردد و ایران امتیازاتی حیاتی بگیرد، مقامات ایرانی، دولت کابل را مثل دستمال چرکین دور می اندازد. خطر به جمهوریت تک نفره و کاملاً نا شنوا، از هر جهت درحال شدت گیری است. خطر طغیان اجتماعی بیشتر است. توافق امریکا با منطقه نیز متصور است. درهر حالتش، حکومت سرکوبگر کابل باید جایش را به یک ساختار تازه عوض کند.