-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ دی ۲۱, یکشنبه

بررسی اندیشمندان پنجشیر

طالب یک گروه تروریستی است و از طریق ایجاد وحشت خیال گرفتن قدرت دارد.

 از برگه میر شریفی

نخستین برنامه‌ی مرکز مطالعات پنجشیر زیر نام "بررسی مشروعیت گروه طالبان از منظر احکام دینی، قوانین ملی و قواعد بین‌المللی" با حضور و سخنرانی استاد عزیز احمد حنیف، استاد آرش شهیرپور و استاد شاکر حیات و جمعی از استادان دانشگاه، مسئولین ادارات دولتی استان پنجشیر و دانشجویان برگزار گردید.

اخیراً عامل طالبان در قضیه سیاست جاری در پنجشیر به بحث گرفته شد. سخنرانان در این برنامه بر بررسی مشروعیت گروه طالبان از منظر دینی، قوانین ملی و بین‌المللی پرداختند.

در نخست استاد عزیز احمد حنیف، پژوهش‌گر علوم اسلامی و استاد دانشگاه با اشاره بر چگونه‌گی شکل‌گیری گروه‌های مختلفی که از اوایل نظام سیاسی اسلام به‌جود امده بودند، ایدئولوژی امارت‌خواهی گروه طالبان را یک خواب و خیال دانسته گفت: نظام و عملکرد طالبان در تاریخ و منابع اسلامی جایگاه ندارد. وی هم‌چنان افزود: رفتار این گروه، در مخالفت با آموزه‌ها و اخلاقیات دینی بوده و برخوردشان را رفتاری تُندروانه و افراط‌گرایانه قلمداد کرد.

در ادامه برنامه، استاد آرش شهیرپور، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه البیرونی با پرداختن به چگونه‌گی عمل‌کرد گروه طالبان از نظر قوانین ملی، عمل‌کرد این گروه را مخالف همه قوانین نافذ در کشور دانسته، به‌ویژه ادعای طالبان را که معتقد اند، اجزای قوه‌ی سه‌گانه "مقننه، اجراییه و قضایه" تنها مسئولیت حاکم و یا به قول خودشان "امیر" می‌باشد، را مردود شمرد.

استاد شاکر حیات، رییس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه خورشید نیز از سخنرانان این برنامه بود. او مشروعیت گروه طالبان را از منظر قواعد بین المللی مورد بررسی قرار داد. آقای حیات با تاکید بر تروریستی بودن گروه طالبان از نظر جامعه بین‌الملل افزود، که طالبان می‌خواهند زمینه را برای رسیدن به قدرت و نظام دلخواه‌شان از راه کشتار مردم و ایجاد وحشت در میان مردم که به هیچ معیار حقوقی و حتا مصلحتی بین‌الملل هم‌خوانی ندارد، ایجاد کنند.

در ادامه‌ی این بحث همچنان وی این گروه را یک گروه مزدور دانسته و افزود که، گروه طالبان به منافع کشورهای مختلفی که از طریق افغانستان نفع‌برداری می‌کنند، پشتیبانی می‌شوند.

این برنامه با دعایه‌ای توسط مولوی فضل‌جلال "عاصم" و عصرانه‌ی مفصل به پایان رسید.

فرهمند