-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ دی ۲۹, دوشنبه

یوتیوب را ضد عفونی کنیم!


کسب درآمد حلال است، اما نه به قیمت آبروی دیگران!

این روزها فضای انترنت و خاصه یوتیوب، آلوده‌تر از فضای محیط زیست و خطرناک‌تر از آب و هوای سیاسی کشور شده است. جز تعدادی انگشت‌شمار - که برنامه‌های خوب و مفید دارند - باقی اعظم چینل‌های یوتیوب ما پر از لهو و لعب، دشنام، ترور شخصیت، معلومات غلط و گمراه کننده، خشونت، نفرت و هزار و یک مداری‌گری دیگر شده است.

در این اواخر متاسفانه ما شاهد فعالیت‌های عده‌ای از جوانان باسواد و به ظاهر تحصیل‌کرده استیم که به‌ خاطر "نام کشی" و دست‌یابی به چند دالر، برای آبرو ریزی هموطنان نیازمند ما دست و آستین را برزده اند. این عزیزان چپ و راست ویدیوها و سلفی‌های نمایشی خود را از جریان "گویا" کمک با فقرا و نیازمندان نشر می‌کنند. یک بوجی روغن، یک دست پیراهن و تمبان، یک حلقه لنگی، یک جوره بوت، چند دانه بولانی، چند قُرص نان خشک، یک مشت پول نقد ... در دستان یک فقیر، یک نیازمند و یا یک آسیب‌دیده می‌گذارند و به تعقیب آن، ویدیو پشت ویدیو و سلفی پشت سلفی است که بر سر آن محنت رسیدگان باریدن می‌گیرد. در این میان، آن نیازمندِ بخت‌برگشته هم از جبرِ احتیاج، هَی در برابر چشمان کمره یک لَک رقم آیت و حدیث می‌خواند و برای ارواح رفتگان وهفت پشت کمک‌کننده دعا می‌کند.

کسانی را هم می‌بینیم که بر تن یک معتاد، لباس پاک و ستره کرده و از او به عنوان مسخره‌ی مجلس و نقطه‌ی نیرنگی ویدیوهای خود استفاده می‌کنند.

من با این سوء‌‌استفاده‌گران حساب و کتابی ندارم و واعظ هم نیستم که وعظ و نصیت‌شان کنم. تنها می‌خواهم به شما خوبان و مردم با انصاف، کوچکانه پیش‌نهاد کنم که وقتی چنین ویدیوها را در یوتیوب و یا فیس‌بوک می‌بینید، بزرگی کرده و از خیر گذاشتن لایک‌ها و کامنت‌های تشویق‌کننده، که بازار این جماعت لاشخوار را گرم کند، بگذرید. وقتی از این کار نام و دالر به‌ دست نیاورند، ممکن است از خیر این‌گونه آبرو ریزی‌ها و سوء‌استفاده‌گری‌ها بگذرند. 

با نیازمندان!

فرهاد دریا