-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ بهمن ۱۴, سه‌شنبه

شاهین: ما دپلومات های ایرانی را نکشتیم!


سهیل شاهین
از اعضای رهبری طالبان در یک نشست خبری در تهران در پاسخ به سوالی درباره کشته شدن دیپلمات‌های ایرانی در زمان رژیم طالبان در افغانستان گفت: اتفاق دردناکی شده بود، آن وقت من معاون سفیر در اسلام آباد بودم. آن اتفاق قبل از اینکه نیروهای ما به آنجا برسند، افتاده بود و روز نشده بود و این اتفاق، شب رخ داده بود.

اشارۀ شاهین از یک نظر درست است. من در کتاب « ردپای فرعون» روایت اصلی کشته شدن دپلومات های ایرانی درمزارشریف را آورده ام. فرماندهی سپاه قدس از ترس این که طالبان دپلومات های «اطلاعاتی» را اسیر گرفته و از مداخله ایران در امور افغانستان از آن ها اعترافات تلویزیونی بگیرند، بعد از محاصرۀ شهر و قرین شدن خطر اسارت دپلومات ها، دستور کشتار دپلومات ها را صادر کرده بود!

فرمان کشتارمصلحتی و اپراتیفی به وسیله یکی از فرماندهان وابسته به سید حسین انوری که وظیفه محافظت از ساختمان کنسولی را به دوش داشتند؛ اجرا گردیده بود.

این مأموریت در زیرزمینی اداره کنسولگری ایران درمزارشریف اتفاق افتاده و سپس تا آمدن طالبان، جسد ها را بیرون کشیده بودند که بعداً مسوولیت کشتار آن ها به طالبان نسبت داده شد.