-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ بهمن ۲۹, چهارشنبه

گمرکی که خاکستر شد


اولین تصاویر ماهواره‌ای از ویرانی‌ آتش‌سوزی بزرگ در مرز ایران و افغانستانیورونیوز: در روز شنبه انفجار یک تانکر حامل سوخت در گذرگاه مرزی میان پایانه گمرکی اسلام قلعه افغانستان و دوغارون ایران سبب بروز آتش‌سوزی بزرگ و انفجارهای مهیبی شد که به نابودی حدود ۵۰۰ کامیون و تانکر حامل سوخت انجامید و به گفته مقامات افغان، خسارتی بالغ بر صدها میلیون دلار به بار آورد.

تا پیش از این منابع مختلف از کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر در این حادثه خبر داده بودند، اما خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید در این آتش‌سوزی که هنوز علت انفجار و آتش‌سوزی مشخص نشده، دست کم ۲۰ تن زخمی شده‌اند و این حادثه تلفات جانی در پی نداشته است.

آسوشیتدپرس همچنی روز سه شنبه برخی تصاویر ماهواره‌ای از مناطق آسیب‌دیده را منتشر کرد. در این تصاویر پوسته سوخته صدها تانکر سوخت و گاز طبیعی در سمت مرز افغانستان و نیز لکه‌های بزرگ زمین سیاه رنگ روی زمین سوخته دیده می‌شوند.

به طور معمول، صدها نفتکش هنگام عبور از مرز بین دو کشور در این مکان صف می‌کشند و در روز حادثه نیز بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کامیون در این منطقه بوده است. این در حالی است که منطقه گمرک به صورت همزمان تنها برای جابجایی حدود ۷۰۰ تانکر گنجایش دارد.

***

یونس قاضی زاده، رئیس اتاق بازرگانی هرات گفته دلیل تجمع این تعداد کامیون در روز حادثه، اعتصاب کامیون‌داران در اعتراض به افزایش مالیات دولتی بوده است. اما برخی از رانندگان می‌گویند مأموران عمدا در کار عبور و مرور کامیون‌ها تأخیر ایجاد می‌کنند تا بتوانند پس از دریافت رشوه اجازه عبور بدهند.

آتش‌نشانان هرات با توانایی و امکانات محدود خود نتوانستند به موقع آتش را خاموش کنند و آتش در همان لحظات اولیه از کنترل خارج شد. با وجود کمک نیروهای آتش‌نشانی استان خراسان ایران، تا سه روز منطقه‌ای به شعاع نیم کیلومتر همچنان در آتش می‌سوخت.

گذرگاه اسلام قلعه در حدود ۱۲۰ کیلومتری غرب هرات واقع شده و یک مسیر اصلی ترانزیتی بین افغانستان و ایران است.

آمریکا افغانستان را موقتا از تحریم‌های خود علیه ایران معاف کرده و به این کشور اجازه می‌دهد تا بخشی از نفت و دیگر مواد سوختی خود را از ایران وارد کند.