-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ بهمن ۱۳, دوشنبه

اشرف غنی: درحضورم بنشینید؛ مگرخاموش!


دستور دکتاتور قراضه شده: با بایدن صحبت دارم، فقط خاموش گپ های مرا تایید کنید!


اظهارات قابل تأمل رحمت الله نبیل


خامه پرس: رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی کشور می‌گوید که رئیس‌جمهور غنی به دنبال بالا گرفتن زمزمه‌های حکومت موقت، تاره به فکر مشوره با رهبران سیاسی افتاده است.

آقای نبیل در یک رشته توییت گفته است که چند روز پیش در نشست آقای غنی با برخی از بزرگان سیاسی کشور در ارگ، رئیس‌جمهور غنی از آنان خواسته بود تا در جلسه صحبت تلفنی وی با جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا حضور داشته باشند، اما حرفی نزنند و صرفا گفته‌های وی را تایید کنند.

به گفته‌ای آقای نبیل، این خواسته‌ای رئیس‌جمهور غنی از سوی رهبران سیاسی مورد پذیرش واقع نشده است، زیرا آنان گفته‌اند که این ترکیب ملی و عادلانه نیست و در ضمن ما نمی‌خواهیم صرفاً در تصویر شریک باشیم، اما در تصمیم نه.

وی علاوه کرده که رئیس‌جمهور غنی پس از هفت سال از در عجز و ناتوانی به خانه داکتر عبدالله عبدالله رفته است تا از وی بخواهد که در جلسه صحبت تلفنی او با رئیس‌جمهور جدید ایالات متحده آمریکا در کنارش حضور داشته و گفته‌های وی را تایید کند.

رئیس پیشین امنیت ملی بیان داشته است، در صورت حضور آقای عبدالله در تصویر و تایید موقف رئیس‌جمهور غنى نزذ آقاى بایدن، بدون شک تمرکز بر تداوم جنگ و دوام قدرت آقای غنی را مهر تایید می‌گذارد.

آقای نبیل خاطرنشان ساخته است، این در حال است که در این مرحله حساس که خود آقای عبدالله یکى از اشخاص مطرح در تشکیلات بعدى خواهد بود، به متحدان سیاسى قوى داخلى و بیرونى که طرفدار تغییر وضعیت سیاسى باشند، ضرورت دارد.

این مقام پیشین امنیت ملی می‌گوید که به گونه عملی کار و راى‌زنى روى طرح بدیل با حفظ نظام کنونی آغاز شده است.

به باور وی، آقای غنی بعد از بالا گرفتن صداى حکومت موقت با حفظ نظام و تغییر در گردانندگان نظام و تایید امروز پارلمان از ایجاد حکومت موقت مشروط و نیز زمزمه‌هاى تکمیل تمام موادات ماده ۶۹ قانون اساسى در شوراى ملى که در حال اوج گرفتن است، تازه به اشتباهات خود پی برده است.

به گفته او، جامعه جهانى، سیاسیون، کابینه، شورای ملی و اکثریت شهروندان افغانستان به این نتیجه رسیده اند که رئیس‌جمهور غنى اکنون به بخشی از بحران تبدیل شده است نه حل بحران.

آقای نبیل گفته است که رئیس‌جمهور غنی به این خاطر به خانه رئیس شورای عالی مصالحه ملی رفته است تا حداقل آقای عبدالله موقف وی را نزد رئیس‌جمهور آمریکا تایید کند، زیرا آقاى بایدن تمامى رهبران سیاسى و قومى افغانستان را به نام می‌شناسد. از این رو آقای غنی شدیداً به یک اجماع سیاسی ولو در تصویر، ضرورت دارد.

او ادعا کرده است که شاهد یک صحنه در واشنگتن بوده که آقاى بایدن در یک مورد رئیس‌جمهور غنى را به نحوى دروغگو ثابت کرد.