-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ بهمن ۲۷, دوشنبه

‎نقش سیاسی پف در افغانستان

 ‎موسی ظفر 

پوف شمالی، پوف جنوبی، پوف مشرقی، پوف غربی ‎پف و سیاست پیوند ناگسستنی دارند. تاریخ‌نویسان هنوز نتوانسته‌اند دریابند که پف مولود سیاست است یا سیاست زاده‌ی پف. در افغانستان هر کس پف قوی‌تر داشته باشد سیاستمدار پخته‌تر به شمار می‌رود. در زمان شاهی فقط یک نفر می‌توانست پف کند – که خود شاه بود.

‎پس از کودتای هفت ثور پف اندکی بی‌حیثیت شد و هر پفیوزی می‌توانست پف کند. در زمان حکومت مجاهدین حق پف جزء حقوق اساسی شهروندان شد و هر کس به ‌اندازه مورچه دهان داشت می‌توانست پف کند. کارشناسان این دوره را بنام دوره طلایی پف یاد می‌کنند.

‎انارشیسم در پفیدن باعث شد تا طالبان ظهور کنند. طالبان معتقد بودند که فقط پف امیرالمومنین پف است، بقیه پف‌ها باد است. و این‌گونه دوره سیاه پف شروع شد. در این دوره مردم وقتی می‌خواستند پف کنند، دروازه و کلکین خانه خود را می‌بستند، روی خود کمپل می‌کشیدند و در تاریکی مطلق پف می‌کردند.

‎پس از طالبان و با روی کار آمدن حکومت حامد کرزی مردم یک‌بار دیگر جان گرفتند و شُش‌های خود را تازه کردند. آمریکایی‌ها برای کسانی‌که پف یاد نداشتند، کورس‌های آموزش پف دایر می‌کردند. کسانی‌که در گذشته آه در بساط نداشتند، در این دوره استاد شدند.

‎بی‌استعدادترین آدم‌ها که تا بیست سال پیش وقتی پف می‌کردند فشارشان پایین می‌رفت حالا صاحب سبک شدند و برای خود مکتب تأسیس کردند که هر کدام هزاران‌هزار پیرو دارد. کسی به اسم امپراتور «پف‌های رنگی» اختراع کرد. وی توانست پف را زرد و نارنجی و سرخ رنگ کند و به کودکان شادی ببخشد. امیر غارنشین در یازده سال غارنشینی توانست صدوهجده جلد کتاب در مورد پف بنویسد.

‎آقای متفکر «پف‌های هوایی» اختراع کرد که می‌توانست از طریق دهلیز هوایی این طرف آن طرف بدود. «پف عطری» اختراع آقای انشاالله انشاالله بود. وی توانست پف را لباس مارک‌دار بپوشاند، گل یخن و عطر بزند و به پیروان خود تقدیم کند. دوست ما آقای ژنرال اولین کسی بود که در پف دکتورا گرفت و قضیه را علمی کرد. «پف خیالی» محصول کارهای شبانه‌روزی آقای شهنشاه معارف بود. وی با خیالی کردن پف که خودش یک شئ خیالی است، توانست نامزد جایزه نوبل در فزیک شود.

‎اکنون که گفت‌وگو‌های صلح به مرحله حساس رسیده است، «پف صلح» خیلی خریدار دارد. هر تیم انتخاباتی سعی دارد خوب‌ترین، چرب‌ترین و خواستنی‌ترین پف را تحویل جامعه 

‎بدهد و در بدلش رأی تقاضا کند.

‎(موسی ظفر)

‎به نظر بنده فقیر:

‎فعلا در سطح جهان پوف هم از آقای طرامپ است که جایگاه نخست را دارد.

‎وهمچنانان در این اوخر کلمه جنگ سالار به ( پوف سالار) تبدیل شده. ودر مجموع پوف به چند دسته تقسیم شده. 

‎پوف شمالی

‎پوف جنوبی

‎پوف مشرقی

‎پوف غربی 

‎که فعلا جایگاه اول را در افغانستان پوف غربی دارد.

‎و نوع کاملا کاغذ پیچ پوف فضای مجازی را گرفته. که بنام ( پوف آقای حکمتیار ) یاد میشود