-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ بهمن ۲۸, سه‌شنبه

نیویورک تایمز: طالبان به شهرها نزدیک شده اند

 نیویورک تایمز نوشته است درحالی که ادارۀ بایدن بین ماندن و ترک افغانستان دردو راهۀ تصمیم گیری قرار دارد، نیروهای طالبان خود را درحواشی شهرهای کلیدی و پرنفوس نظیر کندز، بغلان و قندهار نزدیک تر کرده اند. اگرخروج نیروهای امریکایی به تأخیر بیافتد، گروه طالبان توافق خود با امریکا را باطل کرده و یورش های خویش علیه سربازان خارجی از سر خواهند گرفت. 

اندرو واتکینز ، تحلیلگرارشد مسایل افغانستان دربروکسل می گوید:  تهدید نظامی طالبان در ولایت استراتژیک قندهار ، تلاش حکومت باید برای از بین بردن خطرات درموردخروج نیروها را دشوارتر می کند. 

به نظراو، هرگاه کندهار درسرخط خبرهای داغ قرار داشته باشد، خروج نیروها از نظر سیاسی نا ممکن خواهد بود. 

واتكینز می گوید: طالبان بر این باورند كه اعمال این فشار و حمله برقندهار و مراکز شهرها، امریکا را به عقب نشینی وادارخواهد کرد؛ اما این منطق ممکن است پی آمد های معکوس داشته باشد. 

خبرنگارنیویورک تایمز می نویسد که طالبان درمناطقی را که تازه درقندهار درکنترول آورده اند، کارگیری تلفن های هوشمند را شکسته و موسیقی را ممنوع و مقررات منع رفت و آمد را وضع کرده اند. آن ها بین خانه های مردم تونل های ارتباطی زیرزمینی حفر کرده و از اتاق های خالی به عنوان سنگر استفاده می کنند.