-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ فروردین ۴, چهارشنبه

تعریف «ارزیابی» خروج ازافغانستان چی است؟

از نظر من، «ارزیابی» همانا تک واژۀ «محال» است. امریکا هرگزافغانستان را به روسیه و ایران رها نمی کند.

 به نقل از آناتولی، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا طی اظهارتی در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» در بروکسل در ارتباط با روند خروج نیروهای این سازمان از افغانستان گفت:

 در این زمینه ارزیابی‌ها ادامه دارد. من برای مشورت در این مورد به این‌جا آمدم چرا که این وظیفه متحدان است. ما با هم به افغانستان رفته و همکاری کردیم و به موقعش همه باهم آنجا را ترک خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در این جا یک واژه مشترک داریم؛ آن‌هم اتحاد است. جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که خروج کامل نیروها تا زمان موعد یکم مه، سخت خواهد بود. اما آمریکا با توجه به رویکرد هم ‌پیمانانش اقدام خواهد کرد.

استولتنبرگ نیز با تاکید بر اهمیت این موضوع، مذاکرات صلح را تنها راه حل مشکلات سیاسی در افغانستان دانست.

وی ضمن ابراز رضایت از ادامه این روند، از طالبان خواست سطح خشونت و میزان حمایت از گروه‌های تروریستی بین‌المللی را کاهش دهد.

استولتنبرگ افزود: نیروهای آمریکایی و ناتو عموما در زمان خود از افغانستان خارج خواهند شد. مذاکرات صلح افغانستان شکننده است اما تنها راه تحقق صلح دائمی در این کشور است.