-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ فروردین ۵, پنجشنبه

قیمت حکومت مؤقت، آتش بس است

 وزیر امور خارجه افغانستان تأکید کرد دولت کابل آماده انتخابات زودهنگام است؛ موضوعی که واکنش تند و مخالفت طالبان را به دنبال داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، حنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان در جریان کنفرانسی خبری در دهلی نو گفت: انتخابات زودهنگام پیشنهاد شده می‌تواند در حضور ناظران بین المللی برگزار شود.

وی افزود: طالبان باید این انتخابات را به عنوان راهی مشروع برای انتقال قدرت و یک سازش سیاسی بپذیرد.

اتمر تصریح کرد: اگر طالبان یک سازش سیاسی که برای همه مردم افغان قابل قبول است را بپذیرد و اگر قبول کند که انتخابات راهی مشروع برای انتقال قدرت و مسئولیت است، آن وقت اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام آماده است. این بدان معناست که او تا پایان دوره کنونی ریاست جمهوری‌اش منتظر نخواهد ماند.

یکی از روزنامه‌های محلی افغانستان گزارش داده که اشرف غنی احتمالا در کنفرانس صلح استانبول ایده انتخابات زودهنگام را مطرح خواهد کرد.

این روزنامه گزارش داد براساس این برنامه صلح پیشنهاد شده، یک آتش بس شش ماهه در آستانه این انتخابات اعلام خواهد شد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه به کابل سفر کرده و با اشرف غنی در آستانه کنفرانس بین المللی صلح افغانستان در ترکیه دیدار کرد.

آستین در جریان این سفر، به کابل نسبت به حمایت واشنگتن اطمینان داد.