-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ اسفند ۱۲, سه‌شنبه

تعهدات طالبان به دولت ایران

 سلام تایمز، در مورد معاملهء طالبان با ایران:

بر اساس گزارشات طالبان در عوض حمایت ایران دسترسی آب را به این کشور تعهد کرده اند.
طالبان و مقامات ایرانی در جریان یک ملاقات ماه جدی در تهران، در مورد مسائل مختلف به شمول دسترسی رایگان ایران به آب افغانستان، تعهدات زیادی را با یکدیگر کرده اند.

گزارش از علی:

 دریای فراه که از ولایت غور سرچشمه می گیرد، بعد از طی نمودن یک فاصله ۵۶۰ کیلومتر به هامون هلمند در مرز افغانستان و ایران جریان پیدا می کند.

کابل -- مقامات افغان و فعالان گفتند، به نظر می رسد که در میان سایر امتیازاتی که در ملاقات ماه جدی در تهران تعهد شده اند، مقامات ایرانی با طالبان وعده کرده اند که در بدل دریافت کردن آب از افغانستان از طالبان حمایت خواهند کرد.

عبدالعزیز بیگ رئیس شورای ولایتی بادغیس گفت، بر اساس معلوماتی که وی در مورد این ملاقات به دست آورده است، طالبان و مقامات ایرانی چندین تعهد را در مورد مسائل مختلف با یکدیگر انجام دادند.

وی گفت، «حکومت ایران برای محافظت از منافع خود، چه آب باشد و چه اینکه به ایالات متحده آسیب برساند، از طالبان حمایت می كند.»

وی با خاطرنشان كردن اینكه نیروهای افغان چندین دفعه سلاح های ایرانی را از طالبان به دست آورده اند افزود، این حمایت شامل اسلحه بوده است.

مقامات افغان بارها رژیم ایران را متهم کرده اند که برای جلوگیری از اعمار بندها در حوزه غرب و اطمینان از ادامه جریان آب به ایران، از طالبان حمایت می کند.

بیگ گفت، «از آنجا که فراه و نیمروز با ایران هم مرز هستند، طالبان تحت حمایت ایران در این ولایات فعالیت بیشتری دارند.»

محمد انور سلطانی یک باشنده زرنج مرکز ولایت نیمروز گفت، «ما از طالبان و ایران که برای توطئه تخریب بندها در افغانستان به ویژه بند کمال خان در پشت دروازه های بسته با یکدیگر ملاقات کردند، می خواهیم که افغانستان را تخریب نکنند.»

وی از طالبان خواست که دیگر برای اجندای خارجی ها کار نکنند و با مردم خود صلح کنند.

آب افغانستان دیگر رایگان نخواهد بود

نعمت الله صدیقی یک عضو شورای ولایتی نیمروز گفت، اعمار بند کمال خان خصومت را میان ایران و افغانستان ایجاد می کند.

وی گفت، ایران برای ده ها سال از آب افغانستان بطور رایگان استفاده کرد و اکنون که آب مدیریت می شود، حکومت ایران حساس تر شده است.

وی گفت، «حکومت ایران به دلیل اعمار بندها در حوزه غرب عصبانی است و تمام تلاش خود را به خرج می دهد تا اعمار بندهای کمال خان، بخش آباد و پاشدان را متوقف کند.»

وی با خاطرنشان کردن اینکه برای حکومت ایران این بهتر خواهد بود که به جای حمایت از جنگجویان برای تخریب بندها، با افغانستان مذاکرات سازنده ای را انجام دهد گفت، آن روزها گذشته اند که آب رایگان را از افغانستان دریافت می کرد.

حسن حکیمی یک فعال در ولایت غور گفت، ایران در مناطق شرقی خود با خشکسالی روبرو است و به آب افغانستان بسیار وابسته شده است.

وی گفت، «اگر بندهای ما جریان آب را متوقف كنند، چندین شهر ایران با كمبود شدید آب روبرو خواهند شد و باشندگان مجبور خواهند شد تا آن مناطق را ترک کنند.»

وی افزود، حکومت افغانستان حق دارد که آب خود را طبق قوانین بین المللی مهار کند و اگر ایران آب اضافی می خواهد، باید هزینه آن را پرداخت کند.

حمله بالای زیربناها

در سال های اخیر، طالبان بالای بندها در حوزه غرب افغانستان در تلاش برای جلوگیری از اعمار، به طور مکرر حمله کرده اند -- اما مؤفق نشده اند.

عتیق الله واصل یک باشنده قلعه نو مرکز ولایت بادغیس گفت، طالبان قصد دارند که هر پروژه بزرگ و ملی جدید را نابود کنند.

به عنوان یک مثال اخیر، طالبان ۱۱ کارگر افغان را که بند پاشدان در هرات را اعمار می کردند، به تاریخ ۲۶ دلو ربودند.

امیرمحمد واثق یک باشنده فیروز کوه گفت، دست داشتن ایران در تخریب بندها یا جلوگیری از اعمار آنها از طریق طالبان، برای مردم افغانستان که در برابر طالبان ایستادگی خواهند کرد، قابل قبول نیست.

محمد ناصر احمدی یک فعال در قلعه نو گفت، «بندها جریان آب رایگان به ایران را متوقف می سازند. حکومت ایران به طالبان پول و اسلحه می دهد و در عوض، طالبان زیربنا ها را تخریب می کنند.»

وی گفت، «تخریب پایه های انتقال برق در ولایت بادغیس نمونه واضحی از خصومت طالبان در برابر انکشاف و پیشرفت در افغانستان است.»