-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ اسفند ۳۰, شنبه

خطر ترور هدف‌مند پیلوت‌ها

 اسد بودا

این خطر هست که پیلوت‌ها و نیروهای ویژهٔ هوایی تصفیهٔ قومی و قربانی صلح با طالب شوند. آن‌ها بیش از دیگر نیروهای امنیتی شاهد زنده‌اند و صحنه‌های خونین را از نزدیک دیده‌اند. اسلحه و امکانات برده‌اند و جنازه آورده‌اند. به چشم سر دیده‌اند که نیروهای امنیتی در کجا توسط طالب محاصره شده‌اند و چه کسانی در دولت در رساندن امکانات و انتقال آن‌ها از ساحه‌ی خطر تعلل ورزیده‌ و زمینه‌ی کشتن هزاران نیروی امنیتی را فراهم کرده‌اند. آن‌ها می‌دادند که کدام مأموران بالارتبه آن‌ها را برای نجات جان قاچاق‌چیان فرستاده‌اند. بیش‌ترین تلفات نیروهای امنیتی در ولسوالی سنگین ولایت هلمند به‌‌خاطر جنگ تریاک و نجات جان مافیا صورت گرفته است. این را پیلوت‌ها این را خوب می‌دانند و به‌چشم سر دیده‌اند. 

همین‌طور آن‌ها آن‌ها می‌دانند که چه‌کسانی با هلیکوپترهای دولتی، به طالب غذا و سلاح و امکانات فرستاده‌اند. فاجعهٔ میرزاولنگ دقیقا به همین دلیل اتفاق افتاد که تسلیحاتِ نظامی که از طریق هلیکوپتر به اردوی ملی فرستاده شده بود، به طالبان تحویل داده‌ شد. ترور و تصفیه‌ی نیروهای هوایی برای «طالبان رهبر» می‌تواند یک هدف سیاسی باشد تا دست‌هایی آلودهٔ آن‌ها در طالبانی‌سازی جامعه رو نشود. هر یک از نیروهای امنیتی خاطراتِ تلخ خود را دارند ولی اگر روزی پیلوت‌ها و نیروهای ویژهٔ هوایی اسرار هویدا کنند زمین‌لرزه ایجاد می‌شود و نقش تک‌تکِ مقاماتِ عالی‌رتبه‌ی دولت در قاچاق سلاح و تریاک و تقویت طالبان رو خواهد شد.