-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ فروردین ۱, یکشنبه

انتقام قتل۱۳۵ تن درقول اردوی شاهین چی شد؟


سردمدار بلاهت وتعصب سنگ شدۀ رو به انقراض
مستقر در ارگ باید به مردم پاسخ بدهد.
 روز شنبه ۲ ثور ۱۳۹۶ در حملۀ مهاجمان بر قول‌اردوی ۲۰۹ شاهین در ولایت بلخ ۱۳۵ سرباز جان باخته اند.

یک منبع که نه‌خواست نامش گرفته شود به طلوع‌نیوز گفت که در این رویداد نزدیک به ۶۰ سرباز دیگر زخم برداشته‌اند و شماری هم وضعیت صحی شان وخیم است.

وزارت دفاع و دیگر مقام‌های حکومت گفته اند که در این رویداد ۱۱ سرباز جان باخته اند و دیگر جزئیات حمله را با رسانه‌ها شریک نه‌ساخته‌اند.

در همین حال، خبرگزرای رویترز از جان باختن ۱۴۰ تن گزارش داده است.

یک مقام امریکایی به خبر گزاری رویترز گفته است که دراین حمله ده‌ها تن کشته شده‌اند، اما وزارت دفاع کشور گفته است که در این حمله ۱۱ تن جان باخته‌اند.

جان توماس، سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش ایالات متحده به رویترز  گفت: «ما احتمال می‌دهیم که بیشتر از ۵۰ تن در این حمله کشته شدند.»

وی افزود: «در قول اردو یک مسجد و یک صالون غذا خوری وجود دارد و نظر به گزارش‌های ما، احتمال می‌رود که دشمن از این ساحه حمله کرده باشد.»

در همین حال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع ملی، می‌گوید مهاجمانی که لباس ارتش به تن داشتند در جریان نماز جمعه بالای قول اردوی شاهین حمله کردند.

به گفتۀ وزیری، مهاجمان با استفاده از یک موتر رنجر نیروهای نظامی وارد پایگاه نظامی شدند و بر عساکری که در مسجد مصروف نماز جمعه بودند، گلوله باری کردند.

سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفته است که این حمله از سوی شش مهاجم راه اندازی شده بود، درحال که منابع شمار مهاجمان را ۱۰ تن می گویند.

حسین، یک سرباز زخمی که در شفاخانۀ مزارشریف تحت تداوی قرار دارد به طلوع نیوز از تدابیر سخت امنیتی در پایگاه شاهین سخن گفته است.

وی گفته است که سربازان بدون شناخت کارت نمی‌توانند وارد پایگاه شوند. او گفت: «فکر می‌کنم که مهاجمان از داخل پایگاه همکاری شده باشند.»

یک منبع به طلوع نیوز گفته است که یک شفاخانه در داخل پایگاه وجود دارد که بیشتر زخمیان رویداد در همان شفاخانه تحت تداوی قرار دارند.

این حمله در حالی رخ می‌دهد که دو روز پیش تاج محمد جاهد، وزیر امور در داخله در سفرش به ولایت بلخ از این قول اردوی بازدید کرده بود.

عطا محمد نور، والی بلخ نیز گفت که وی از افزایش ناامنی در شمال کشور نگران است و اگر نیروهای امنیتی عملیات نظامی برعلیه هراس افگنان راه اندازی نکند، ناامنی‌ها افزایش خواهد یافت.

وی گفت:« به هراس افگنان اجازه ندهیم که قوی شوند و برای ما مشکل ایجاد کنند. اگر ما به آن‌ها اجازه بدهیم که عشر جمع آوری کنند، تریاک کشت کنند و قاچاق نمایند، آن‌ها پول و تجهیزات بیشتر بدست خواهند. آن وقت جنگ‌های بیشتری را برعلیه نیروهای امنیتی به پیش خواهند برد.»

حمله بر قول اردوی شاهین دومین حمله بزرگ بر پایگاه نظامی در چند ماه اخیر می‌باشد.

دو ماه پیش هراس افگنان بر شفاخانه سردار محمد داود در کابل حمله کردند که در آن حد اقل ۵۰ تن جان‌های شان را از دست دادند.

این حمله با واکنش‌های شدید مردم افغانستان و مجلس نماینده‌گان رو به رو شد.