-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ فروردین ۹, دوشنبه

امریکا: ما چرا درافغانستان هستیم؟

 "حضور ما در افغانستان روی سه هدف است".

وزارت خارجه چین سخنرانی لارنس ویلکرسون، رئیس دفتر وزیر امور خارجه سابق امریکا کالین پاول را منتشر کرده که در آن اهداف حضور امریکا در افغانستان را بیان میکند. ویلکرسون، این سخنرانی را در سال ۲۰۱۸ در انستیتوت ران پال کرده است. 

لارنس ویلکرسون:

ما در افغانستان حضور داریم، آن طوری که  از زمان جنگ سرد، نیم قرن است   در آلمان حضور داریم. ما در کابل نیستم که دولت بسازیم یا با طالبان جنگ کنیم و یا ثابت کنیم که میتوانیم  با طالبان صلح کنیم و یا چیزی نیست که با گروهی تروریستی بجنگیم. همه چیز سه هدف اصلی استراتژیک ماست: 

هدف اول، ما در منطقه ای هستیم که در ۲۰۰۱ دشوار ترین کشور جهان برای دست یابی به قدرت نظامی کشف شد . شما در نقشه بیبنید. قدرت سخت که آمریکا در این منطقه دارد.  تنها راهی که امریکا از نظر نظامی میتواند تاثیر بگذارد برنامه یک کمربند و یک جاده چین است که از آسیای مرکزی میگذرد.اگر ما از نظر نظامی بالای آن تاثییر بگذاریم، ما در افغانستان در موقعیتی هستیم که انرا انجام بدهیم. 

دوم: ما به خاطری آنجا هستیم که از نزدیک یک قدرت بی ثبات هسته ای در روی زمین را نظارت کنیم. پاکستان. ما در موقعیتی باشیم که این قدرت هسته ای را اگر نیاز شد با ثبات سازیم. 

دلیل سوم حضور ما، وجود 20 میلیون اویغور در استان سین کیانگ در غرب چین  است.  آنها چینی ها را دوست ندارند.

و اگر سی آی ای مجبور شود عملیاتی را با استفاده از این اویغورها آغاز کند، همانطور که [رئیس جمهور ترکیه] اردوغان در ترکیه علیه اسد انجام داده است.  خوب اگر ، CIA می خواهد چین را بی ثبات کند و این بهترین روش برای انجام این کار.