-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۹ اسفند ۲۷, چهارشنبه

جمهوری سه نفره به دولت فراگیر عوض می شود

غنی برای امریکا مرچ چهاریکاری شده.

نیوزویک: اشرف غنی خان بابا گزینه‌ای جز کناره‌گیری ندارد.

نشریه آمریکایی نیوزویک با بیان اینکه مردم افغانستان از طرح جایگزینی دولت کنونی با یک دولت فراگیر و مشارکتی رضایت دارند، اظهارداشت که اشرف غنی گزینه‌ای جز کناره‌گیری ندارد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، نشریه آمریکایی «نیوزویک» نوشت که اشرف غنی و تیمش باید از ایجاد موانع بیشتر در مذاکره با طالبان جلوگیری کنند و رهبری سیاسی افغانستان نیز باید در روند مذاکرات صلح با طالبان با اتحاد به پیش برود و از طرح صلح آمریکا حمایت کند.

نیوزویک افزود که ذینفعان منطقه‌ای نیز باید در مورد اجماع کنونی آمریکا و پاکستان محتاط باشند و از نزدیک با رهبران افغانستان همکاری کنند.

در ادامه این مطلب آمده است: «اشرف غنی از آغاز اولین دوره ریاست جمهوری‌اش در سال 2014 از منافع واشنگتن در افغانستان نمایندگی کرده است؛ از جلب رضایت پاکستان تا تشدید جنگ در افغانستان و زندانی کردن غیرقانونی افغانها به نام مبارزه با تروریسم، دولت کابل تمام تلاش خود را برای افغانیزه کردن جنگ آمریکا در افغانستان انجام داده است».

نوشتار می‌افزاید: «اتکای بیش از حد اشرف غنی به آمریکا در سطح منطقه باعث ایجاد و تقویت جو بی‌اعتمادی و عدم همکاری کابل و قدرت‌های منطقه‌ای مانند روسیه، چین و ایران شده است و هر یک از این کشورها، به دلیل نگرانی‌های امنیتی خود، بطور مستقل ارتباط خود را با طالبان گسترش داده‌اند. روابط فزاینده طالبان با آمریکا و قدرت‌های منطقه‌ای، دولت غیر محبوب غنی را بیش از پیش منزوی کرد.