-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ فروردین ۲۶, پنجشنبه

نالش های امریکای مغرور در«پس کوچۀ شوروی»

متحد ساختن مردم افغانستان وظیفه ما نیست.

رئیس‌جمهور بایدن پس از اعلام تصمیم خروج نیروهای امریکایی از افغانستان به آرامگاه ملی ارلینگتون رفته و به روح سربازان امریکایی که جان شان را در جنگ افغانستان از دست داده اند، دعا و ادای احترام کرد. 

بایدن پس از آن در پاسخ به پرسش یک خبرنگار که آیا پس از خروج نیروهای امریکایی افغانستان متلاشی نخواهد شد، گفت:

«از آغاز کاملن واضح بود که ما به خاطر دو هدف به افغانستان رفته بودیم؛ گرفتاری بن لادن و نابودی پناهگاه‌های امن القاعده. و تا جایی که من به خاطر دارم ما هیچ‌گاهی برای متحدساختن مردم افغانستان نرفته بودیم. اصلن آن کشور هیچ‌گاهی متحد نبوده است، هیچ‌گاهی!»

او افزد که خروج نیروها به گونه سنجیده، مسوولانه و مصوون و درهماهنگی تمام با متحدین و شرکای امریکا صورت خواهد گرفت.

رییس جمهور بایدن هشدار داد: "طالبان باید بدانند اگر آنان در زمانی که خارج می‌شویم بر ما حمله کنند، از خود و شرکای خود با تمام ابزاری که در درسترس داریم دفاع خواهیم کرد."
او گفت که "طالبان را برای تعهد شان حسابده قرار می‌دهیم" تا به تروریستان اجازه ندهند که از خاک افغانستان، ایالات متحده یا شرکایش را تهدید کنند. جو بایدن افزود: "ما قابلیت های ضد دهشت افگنی و منابع اساسی خویش در منطقه را مجدداً تنظیم خواهیم کرد تا از ظهور دوبارهٔ تروریست‌های جلوگیری کنیم که تهدیدی به وطن ما استند."