-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ اردیبهشت ۱۹, یکشنبه

جنگ بین چین و امریکا، جهان را نابود می کند


افزایش خطرآخرالزمانی به کره زمین

راشا تو دی ترجمه رضا نافعی - آینده گان به گفته وزیر امور خارجه پیشین و کارشناس امنیتی سابق آمریكا «هنری كیسینجر»، پیشرفت در فن آوری هسته ای و هوش مصنوعی –  عرصه هائی كه ایالات متحده و چین، هر دو  در آن پیشتازند – خطر آرماگدون ( فرا رسیدن آخر زمان) را چند برابر كرده است.

تنش های آمریکا و چین تهدید جهان را درگیر خود می کند و می تواند منجر به درگیری دو غول نظامی و فنی شود. کیسینجر در سخنرانی خود در آریزونا در مجمع «سدونا» موسسه «مک کین» در زمینه مسائل جهانی گفت:

«این بزرگترین مشکل برای آمریکا است ؛ این بزرگترین مشکل برای جهان است. زیرا اگر ما نتوانیم آن را حل کنیم ، این خطر وجود دارد که نوعی جنگ سرد بین چین و ایالات متحده در سراسر جهان ایجاد شود.»

کیسینجر که اکنون 97 ساله می گوید:

« بشر برای اولین بار در تاریخ، به این  توانایی  دست یافته که در مدت زمانی محدود حیات انسانی درجهان را خاتمه بدهد. ما فناوری قدرتی را توسعه داده ایم که 70 سال پیش هیچکس تصور آن را نمی کرد  و اکنون افزون بر مسئله هسته ای مسئله  فناوری پیشرفته در زمینه هوش مصنوعی را بر آن  بیافزائید که در اساس مبتنی بر این واقعیت است که انسان ها شریک ماشین ها می شوند و ماشین ها می توانند خود مستقلا  قضاوت کنند (یعنی مستقل از انسان تصمیم بگیرند. م) روشن است که این امر در یک درگیری نظامی بین قدرت های پیشرفته  حائز اهمیتی بسیار عظیم است.»

جنگ سرد بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی در دهه های پس از جنگ جهانی دوم یک بعدی بود و متمرکز بر رقابت با سلاح های هسته ای.

«اتحاد جماهیر شوروی فاقد توانایی اقتصادی بود. شوروی دارای ظرفیت نظامی – فناوری بود. آنها از ظرفیتی که چین  برای توسعه دارد برخوردار نبودند. چین یک قدرت عظیم اقتصادی است که افزون بر آن در حال  تبدیل شدن به یک قدرت حائز اهمیت  نظامی است.»

سیاست ایالات متحده در قبال چین باید از رویکردی دو جانبه پیروی کند: پایبندی قاطع به اصول ایالات متحده تا بتواند  خواستار احترام چین به آن شود  و در عین حال در گفتگوی مداوم بودن برای جستجو و یافتن زمینه های همکاری.

«من نمی گویم که دیپلماسی همیشه نتایج مفیدی به همراه خواهد داشت. این وظیفه پیچیده ای است که ما بر عهده داریم … تا کنون هیچ کس در انجام  این مهم به موفقیت تام و تمام  دست نیافته است.»

از آنجا که وضعیت بین ایالات متحده آمریکا و چین به وضوح در حال بدتر شدن است، آلمان نیز می تواند با یک چالش دشوار روبرو شود، زیرا آنچه اشکار است این است که  اقتصاد آلمان هم اکنون نیز بسیار با اقتصاد چین در هم آمیخته است.