-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ اردیبهشت ۲۰, دوشنبه

راز تازه از ترور قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران

 

آرش عزیزی تاریخدان، نویسنده و مترجم

منبع: فارسی اندیپندنتپرواز دمشق- بغدادی که سلیمانی در آن بود، در اولین ساعات بامداد روز ۳ ژانویه ۲۰۲۰ با چند ساعت تاخیر در فرودگاه بین‌المللی پایتخت عراق به زمین نشست. در آن لحظه فرودگاه  مملو از نیروهایی بود که از مدت‌ها قبل برای کشتن سلیمانی به خدمت گرفته شده بودند و حتی بخش جنوب شرقی فرودگاه را تعطیل کرده بودند و در اختیار خود داشتند. یعنی آمریکایی‌ها فقط به حمله هوایی اتکا نکرده بودند و حدود یک ماه بود که فرودگاه پر از نیروهای آمریکایی شده بودند که تحت عناوین مختلف در آن‌جا حضور داشتند.

کارگران تعمیرکار آن شب فرودگاه که در سه نقطه فرودگاه حاضر بودند، در واقع سربازان مخفی آمریکایی «نیروی دلتا» بودند.  کارگران مسئول انتقال بار، در واقع نیروهای کُردی بودند که با آمریکایی‌ها همکاری می‌کردند. در سه طرف باند فرودگاه، تیم‌های تک‌تیرانداز کار گذاشته شده بودند و سلیمانی را زیر نظر داشتند. اسلحه یکی از آن‌ها دوربینی داشت که مستقیم به سفارت آمریکا در بغداد وصل می‌شد. 

عملیات از آن سفارت دنبال می‌شد و البته در عین حال، از عمارت آقای ترامپ در پالم بیچِ ایالت فلوریدا موسوم به «مار آ لاگو.» آقای اوبراین هم از تعطیلات کریسمس خود در پالم اسپرینگزِ کالیفرنیا مرخصی گرفته بود و به فلوریدا رفته بود تا در شب حساس عملیات کنار رئیس‌جمهوری باشد. در سوی دیگری از فلوریدا، پهپادهای آمریکا از مقر «سنتکام» در شهر تامپا مدیریت می‌شدند. عامدانه از ترامپ خواسته شده بود به کاخ سفید نرود تا کسی بو نبرد که در فصل تعطیلات، چنین برنامه‌ای تدارک دیده می‌شود. در «اتاق وضعیت» کاخ سفید، خانم کوتز و آقای کلوگ، گرینوی، و برایان هوک اوضاع را دنبال می‌کردند. چند کیلومتر آن‌طرف‌تر در ساختمان پنج‌گوشِ وزارت دفاع، مارک اسپر، وزیر وقت دفاع، به همراه آقایان پمپئو و مارک میلی، رئیس ستاد ارتش، حضور داشتند.

از نکات حساس گزارش یاهو نیوز، این ادعای نویسندگان است که نیروهای کرد عراقی در همکاری با آمریکایی‌ها نقش مهمی در کشتن سلیمانی داشته‌اند. اشاره آن‌ها مشخصا به گروه موسوم به «نیروی ضدتروریسم» در اقلیم کردستان است که مرکزیت آن در سلیمانیه است و فرمانده آن، پولاد طالبانی، از حزب «اتحادیه میهنی کردستان». در حالی که دیگر حزب اقلیم، حزب دموکرات کردستان به رهبری خانواده بارزانی، ده‌ها سال است روابط امنیتی نزدیکی با آمریکا و اسرائیل دارد،‌ «اتحادیه میهنی» رابطه نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران و سپاه داشته است و با سلیمانی نیز همکاری کرده است. آیا باید باور کرد که این نیروها حالا دست به کشتن سلیمانی زده‌اند؟

در روایت «یاهو نیوز»، نیروهای کرد نقش مهمی در آن عملیات داشته‌اند. پس از فرود هواپیمای سلیمانی، این ماموران مخفی کرد در لباس ماموران فرودگاه بودند که هواپیما را متوقف کردند و سلیمانی را پیاده کردند. ماموران مخفی کرد دیگری هم در نقش ماموران بار بودند و او را شناسایی کردند. در ضمن این یکی از همین ماموران کرد بود که در لباس نیروهای پلیس عراق، کنار لاشه ماشین سلیمانی رفت و از آن عکس‌برداری و نمونه‌برداری کرد تا با آزمایش «دی ان ای»، کشته شدن قطعی سلیمانی توسط آمریکایی‌ها تایید شود. 

لاون آزاد، سخنگوی لاهور طالبانی (که به همراه بافل طالبانی یکی از دو رئیس «اتحادیه میهنی» است) در گفتگو با «یاهو» نقش داشتن نیروهای کرد را رد کرد، اما حرف‌های خانم آزاد در زمان تهیه این یادداشت (ظهر یکشنبه به وقت نیویورک) از وب‌سایت یاهو حذف شده است. 

یکی از فرماندهان «نیروی ضدتروریسمِ» کردها در گفت‌وگو با «ایندیپندنت فارسی» محتوای گزارش‌ «یاهو نیوز» را انکار کرد. فرهنگ فریدون نامدار، کارشناس مسایل کردستان عراق که از حلبچه با «ایندیپندنت فارسی»‌ صحبت می‌کرد، گفت: «اتحادیه میهنی وابسته به ایران است و «نیروی ضدتروریسم» همیشه با سپاه پاسداران همکاری کرده است.» 

با این حال، دست داشتن رهبران «اتحادیه میهنی» در کشتن قاسم سلیمانی ادعای بزرگی است که اگر تایید شود، تاثیر بسیار مهمی بر روابط ایران و این حزب سیاسی خواهد گذاشت. 

عاقبت کار

نهایتا، دو موشک هل‌فایر پهپادهای آمریکایی بودند که اتومبیل سلیمانی را منفجر کردند و او را کشتند. راننده اتومبیل دومی کوشید فرار کند، و این‌جا بود که تک‌تیراندازهای نیروی دلتا به کار آمدند. آن‌ها به آن اتومبیل شلیک کردند تا روند حرکتش کند شود، و بعد موشک هل‌فایر سوم آن ‌را هم نابود کرد. 

در حملات تلافی جویانه جمهوری اسلامی ایران در روزهای آتی، تنها افرادی که کشته شدند، ۱۷۶ سرنشین بی‌گناه هواپیمای اوکراینی بودند. در یک سال و اندی که از آن عملیات می‌گذرد، مقامات امنیتی غربی صحبت‌هایی از تلاش جمهوری اسلامی ایران برای کشتن سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی، حمله به پایگاه «فورت مک‌نیر» در واشنگتن (متعلق به نیرو زمینی ارتش آمریکا)، و تلاش برای کشتن مقاماتی همچون معاون رئیس ستاد ارتش آمریکا کرده‌اند. آقای میلر به «یاهو» گفته است که جمهوری اسلامی ایران به فکر طعمه‌های بزرگ‌تری هم بوده است؛ از جمله خود آقای میلر، کنت مک‌کنزی، فرمانده سنتکام، به اضافه آقایان پمپئو و هوک. بیم از جان همین دو نفر بود که باعث شد در یکی از آخرین لوایحی که در زمان ترامپ تصویب شد، ۱۵ میلیون دلار بودجه برای حفاظت از برخی اعضای «سابق یا بازنشسته» وزارت خارجه در نظر گرفته شود. طبق این لایحه مصوبه، تعیین این افراد بر عهده وزیر خارجه در همکاری با مدیرکل اطلاعات کشور خواهد بود. در این گزارش می‌خوانیم که هوک و پمپئو دو چهره اصلی‌ مدنظر این لایحه بوده‌اند و حالا نیروهای آمریکایی همچنان از جان آن‌ها حفاظت می‌کنند. 

شکی نیست که دولت بایدن به این حفاظت ادامه خواهد داد. بیشتر مقامات دولت بایدن احتمالا اگر به جای ترامپ و پمپئو بودند، تصمیم به کشتن سلیمانی نمی‌گرفتند. اما آن‌ها هم امروز از این ‌که «فرمانده در سایه» در منطقه نیست تا نیروها و متحدین‌شان را به خطر بیندازد، خشنودند.