-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ اردیبهشت ۱۹, یکشنبه

واکسن کرونای روسی مثل کلاشینکوف قابل اعتماد است!

 پوتین در یک ویدئوکنفرانس با " تاتیانا گولیکووا "معاون نخست‌وزیر روسیه ضمن ستایش کشف و تولید واکسن اسپوتنیک وی؛ مهر تائید بر تولید واکسن یک دوزی "اسپوتنیک. وی" زد و گفت: فقط با تزریق یک دوز از این واکسن می‌توان افراد را برابر ویروس کرونا ایمن و مقاوم کرد. ما موافق در اختیار گذاشتن فناوری و داده‌های تولید واکسن کرونا به دیگر کشورها هستیم. این روزها ایده‌هایی از اروپایی‌ها می‌شنویم که می‌خواهند محدودیت تولید واکسن را بردارند که به نظرم ارزش توجه دارد؛ اینکه همه با هم اجازه بدهیم دانش تولید واکسن کرونا در دسترس همه قرار بگیرد. و من از معاون نخست‌وزیر می‌خواهم زمینه این کار را فراهم کند.

این موافقت روسیه با در اختیار گذاشتن فنآوری واکسن کرونا درحالی مطرح شده که کمپیانی های بزرگ تولید دارو در جهان که شمار آنها تقریبا برابر با انگشتان یک دست است مخالف این طرح هستند زیرا در رقابت ثروت اندوزی از راه تولید و پخش واکسن کرونا هستند.

پوتین با  اشاره به همین رقابت گفت: هدف از تولید واکسن نه بردن سود بیشتر بلکه تامین سلامتی و امنیت مردم جهان است.  روسیه تا روز پنجشنبه سه نسخه از واکسن اسپوتنیک را ثبت رسمی کرد و چهارمین نسخه آن با نام تجاری اسپوتنیک لایت روز پنجشنبه رونمایی شد. این واکسن با تزریق فقط یک دوز می‌تواند ایمنی ایجاد کند. اسپوتنیک تا امروز در بیش از 60 کشور تأیید و استفاده شده است. ما نام واکسن خود را همنام ماهواره قدیمی خود برگزیده‌ ایم. کشورهای غربی توانسته‌اند واکسن‌ها نوآورانه پدید بیاورند اما واکسن روسی کرونا ایمن‌ترین و قابل اعتمادترین است؛ آسان و قابل اعتماد چون اسلحه کلاشنیکف.

تزریق دو دوز اسپوتنیک وی حدود ۹۲ درصد ایمنی ایجاد می‌کند اما اسپوتنیک لایت با تنها یک دوز می‌تواند کمی بیش از ۷۹ درصد موثر باشد.

معاون نخست‌وزیر روسیه در همین ویدئو کنفرانس اعلام کرد: ۹.۴ میلیون نفر در روسیه کامل واکسینه شده‌ و ۱۳.۴ میلیون نفر نیز  دوز اول واکسن را دریافت کرده‌اند. روسیه ۱۴۴ میلیون نفر جمعیت دارد.