-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ اردیبهشت ۳۱, جمعه

مخالفت عبدالله و قانونی با انتصاب جنرال عتیق الله بریالی به وزارت دفاع

 گزارش می رسد که همزمان با گسترش پویایی های جنگی طالبان به هدف احراز قدرت از طریق جنگ، دولت و جبهه مقاومت در گرداب اختلاف دست و پا می زنند و مظاهرتازه یی از سبوتاژ چند لایه از سوی «سوداگران» سیاسی بروز کرده است. 

همه به این نتیجه رسیده اند که طالبان شعاع حملات خود را از کابل تا سواحل آمو ترسیم کرده است؛ اما بزرگ ترین دغدغۀ عبدالله و یونس قانونی ، مخالفت با باز گشت فرماندهان مجرب ضد طالبان به صحنۀ جنگ است؛ جنگی که همین اکنون پردامنه تر شده است. 

اکنون یک حلقۀ عوام گرا، سعی دارند درسکتور دفاعی، با کنار زدن مثلاً دگرجنرال عتیق الله بریالی، بسم الله محمدی را که کم سواد و فاقد برنامه استراتیژیک در جنگ و دفاع است را به میدان بیاورند.

در دورۀ نخست ریاست جمهوری غنی، جنرال بریالی نامزد وزارت دفاع و همچنین مقام درستیزوال اردو بود؛ اما به اثر شانتاژ عبدالله و یونس قانونی، از ورود وی جلوگیری گردید.

جالب است که درآن ایام، سبوتاژ گران، در تفاهم با الماس زاهد و دیگر گرداننده گان شورای شمالی با برگزاری جلسه‌های متعدد، به داکتر غنی پیام فرستادند که اگر جنرال بریالی خان وزیر دفاع شود شورای شمالی با دولت همکاری نخواهد کرد.

قرار اطلاعات رسیده به گزارش‌نامه افغانستان امرالله صالح نام جنرال عتیق‌الله بریالی را در لیست چهارنفره‌ی نامزدان احراز مقام وزارت داخله درج کرده است. البته این پیشنهاد امرالله صالح احتمالاً با نظریۀ احمد مسعود نیز سازگار است؛ زیرا احمد مسعود به جنرال عتیق‌الله بریالی اعتماد و احترام ویژه‌ای قابل است و علاقه دارد در جبهه‌ مقاومت دوم از دانش، تجربه و شهامت این‌جنرال کارکشته که تربیت‌شده‌ی دستان توانای قهرمان ملی است، استفاده کند.

اطلاع مشعر است که بسم‌الله محمدی با شنیدن خبر نامزدی جنرال بریالی خان به مقام وزارت داخله با عجله دست به کار شده و نشست‌های مشورتی با حمدالله محب و داکتر فضل‌محمد فضلی را آغاز کرده‌است تا نگذارند جنرال بریالی که در دشمنی با طالبان شهرت خاص و عام دارد وزیر داخله شود.

جالب این است که احمد‌مسعود و عطا محمد نور مایل اند که جنرال عتیق‌الله بریالی رهبری جنگ علیه طالبان را دراختیار گیرد.