-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ اردیبهشت ۱۳, دوشنبه

بن لادن به کمک طالبان کشته شده بود

 به بهانه دهمین سالگرد کشته شدن اسامه بن لادن رهبر افسانوی سازمان القاعده:پاکستانی ها تلاش می کنند برای کسب اعتبار دوباره در اذهان عامۀ غربی،خود را شریک عملیات شکار اسامه نشان بدهند.

ولی تاهنوز داکتر همکار در پروژه قتل اسامه در پشت میله های زندان قرار دارد.

درمورد قتل اسامه بن لادن صحبت ها وحدس گمان های زیاد صورت گرفته و در حـالی که برخی از این صحبت ها حقیقت داشته،برخی ازاین ابرازنظرها هم حدس گمان های مبتنی بر اغراض و بی خبری مبصرین  بوده است.

اما یکی از مقامات بلند پایه ریاست امنیت ملی اطلاعات تازه ای را در این مورد فاش کرده است که نشان می دهد، پاکستانی ها نه تنها این که در این عملیات نقش نداشته اند؛ بلکه تا زمانی که جسد بن لادن به میدان هوایی ننگرهار رسید، اصلاً نمی دانستند که چنین عملیاتی در قلب آن کشور، انجام شده است.

بعداً یکی از مقامات آی،اس، آی ادعا کرده که این سازمان در قتل بن لادن به نیرو های ویژۀ امریکایی همکاری داشته است.

 پس از این اظهارات و در حـالی که به نظر می رسید، آیا آي اس آی می خواهد با این اظهارات،واکنش مردم پاکستان را در این مورد به سنجش بگیرد،در پی عدم واکنش منفی مردم عادی و احزاب سیاسی پاکستان در برابر این خبر،وزیر دفاع پاکستان نیز، این ادعا را تکرار کرد.

چند سال قبل، در نخستین روز های شکار اسامه بن لادن در پاکستان، مقامات ملکی- نظامی پاکستان، در حـالی که از این واقعه به شدت شوکه شده بودند،به تکرار اعلام کردند که از اجرای این عملیات خبر نبوده اند.آنان می دانستند که بی خبری شان از چنین عملیات مهم و بزرگ،مورد انتقاد پاکستانی ها واقع خواهد شد؛ اما این را نیز می دانستند که هر گونه ادعایی در مورد دست داشتن پاکستان در این قتل، واکنش های شدید و احتمـالاً خشونت آمیز را در پاکستان، بر خواهد انگیخت.

درضمن حدس بدان است که آي.اس.آي بعد از اين که تحت فشارهاي زيادي در داخل وخارج با آن مواجه گرديد، با مقامات استخباراتي امريکا بدين نتيجه رسيده باشند تا آنها (امريکايي ها)از يادداشت هاي بن لادن ياد آوري نکنند که گويا اسامه با پاکستاني ها در ارتباط نبود، درمقابل آي.اس.آي زمينه سازي ادامۀ حملات درون طيارات بدون سرنيشين(درون) و همچنان زمينه سازي بازنمودن خط انتقـالات ناتو را فراهم مي سازند و اگرجو سياسي پاکستان مطالعه گردد، آنهم جلسات وغوغاهاي احزاب سياسي مذهبي که در اصل آلۀ دست آي.اس.آي مي باشند و به نام دفاع پاکستان به يک باره گي خاموش مي گردند، درحـالي که مقامات از بازگشايي خط اکمـالات ناتو مي زنند و حملات (درون) همچنان ادامه دارد اما وقايع پاکستان کاهش يافته، پس امريکا و آي.اس.آي بايد به يک نتيجه رسيده باشند.

اما حـالا که ده سال از آن واقعه می گذرد و مقامات پاکستاني مطمئن شده اند که پخش اخبار در این مورد، واکنشی را در پاکستان بر نمی انگیزد،ادعا دارند که در این عملیات شریک بوده اند.هدف اصلی این تغییر موضع پاکستان می تواند تلاش برای تأثیر گذاری بر ذهنیت عامه در کشور های غربی و به ویژه امریکا باشد؛ جایی که پاکستان به دلیل افشا شدن حمایت هایش از شبکۀ جهانی تروریزم، به شدت بی اعتبار شده است.

این مقام امنيتي افغان که نه خواست هویت اش فاش شود، می گوید:

ده سال قبل از این که اسامه رد یابی شود و به قتل برسد شماری از متنفذین محلی و اراکین دولتی در ولایت هاي کنر، ننگرهار و لغمان آماج تروریستان قرار گرفته و شهيد شدند. این ترور ها سبب شد تا امنیت ملی کشور سعی نماید تا طراح اصلی این حملات انتحاری(مولوی کبیر) را زیر نظر بگیرد و برای گرفتاري او برنامه ریزی کند.

در پی یک رشته عملیات استخباراتی مشخص شد که مولوی کبیر در منطقه حسن ابدال پاکستان زنده گی می کند.

اطلاعات رسیده به ادارات کشفي افغانستان حاکی ازآن بود که مولوی کبیر گاه گاهی با یک موتر نوع سوزکی سرخ رنگ از منزلش واقع حسن ابدال بیرون شده و به شهر پشاور برای انسجام حملات انتحاری و تنظیم عملیات خراب کارانه در افغانستان به ویژه ولایت هاي شرقی می آيد؛ اما اکثراً از منزل بیرون نمی شود.

بر اساس گزارش های استخباراتی، رفت و آمد های موصوف براساس تقسیم اوقات دایمی تنظیم نشده بود و این مسأله کار را برای گرفتاري یا تعقيب وی سخت می ساخت. اداره امنیت ملی کشور به این باور رسیده بود که مولوی کبیر توسط ماموران آی اس آی به طور نامرئی حفاظت می شود و گمان می رفت که آی اس آی منزل مولوی کبیر را تحت پوشش دارند لذا برای جلوگیري از ادامه حملات انتحاری در شرق کشور لازم دیده شد تا مسأله را با سازمان سیا ( سازمان استخباراتی فدرال امریکا ) در میان قرار دهند تا آنها آی اس آی را وادار به بازداشت مولوی کبیر ویاهم جلوگیری ازادامۀ فعالیت های تروریستی وی نمایند.

بعدازاین که سازمان سیا این اطلاع را دریافت نمود ومشخصات منزل مولوی کبیر را از ریاست امنيت ملی افغانستان به دست آورد، تلاش برای تعقیب این فرد خطرناک را آغاز کرد.

پس از سه ماه تلاش ماموران سازمان سیا واطلاعات ماهواره یی به مسأله مشکوک تری برخورد می کنند وآن این که یکی از روز ها، مولوی کبیر توسط همان موتر سوزکی خودش به دیدار کسی در حومه ایبت آباد می رود و پس از یک ساعت ونیم دوباره محل را ترک وبه منزلش برمی گردد.

این منزل مرموز ومشکوک تلقی می شود؛ زیرا هیچ کسی درآن جز دو یا سه کودک که برای بازی بیرون می شوند دیده نمی شود؛ اما هر هفته یک موتر خوار و بار به این منزل آورده شده و در جریان هفته، زباله های آن توسط فردی که گمان می رفته، مستخدم این منزل بوده، در داخل حويلي حريق می شد.

ماموران سیا گمان می برند که دراین منزل داکتر ایمن الظواهری فرد شماره دوم سازمان القاعده سکونت دارد؛ اما آنها می خواستند تثبیت نمایند که ساکنین این منزل کی ها اند.

همۀ این تعقیب ها و تجسس ها بدون اطلاع سازمان استخبارات نظامی پاکستان (آی اس آی) صورت می گیرد چون سیا می داند که اگر آی اس آی مطلع شود کار تجسس آنها به نتیجه نخواهد رسید.

افزون برآن از جریان این عملیات تجسسی دفتر سیا در اسلام آباد نیز قصداً بی خبر گذاشته می شود وجریان این عملیات از دفتر سیا در افغانستان هدایت ورهبری می گردد.

سه ماه بعد ازاین که سي.آي.اي مطمئن می شود که فردی از رهبران القاعده دراین منزل مسکون هست ماموری راکه داکتر طب و شهروند پاکستان و از اعمـال سیا می باشد وظیفه می دهد تا به بهانه واکسین پولیو به منازل این منطقه رفته واطلاعاتی را در مورد ساکنین این منازل تهیه نمایند.

این داکتر وظیفه داشت حین واکسین کودکان لعاب دهن آنها را به طورماهرانه گرفته و به دفتر سیا بسپارد تا از روی”دی ان ای” تثبیت شود که اصل و نسب آنان چیست.

طبق برنامه داکتر مؤظف به همه منازل واقع ایبت آباد سر می زند و کودکان را واکسین می کند وقتی به منزل مشکوک می رسد دو تا از کودکان راواکسین کرده داکتر کار خودش رابه طور احسن انجام می دهد.

سازمان سیا مواد آورده شده از لعاب دهن کودکان را آزمايش می کند و با کمـال تعجب در می یابد که این کودکان براساس معاینات “دی ان ای” از فرزندان اسامه بن لادن رهبر فراری القاعده می باشند.

با اطلاع ازاین موضوع عملیات سازمان سیا تشدید گردیده و از جریان این رد یابی به رئیس جمهور اوباما اطلاع داده می شود ومقدمات یک عملیات فیصله کن در قصر سفید چیده می شود.

دفتر سیا در افغانستان که مدیریت این عملیات رابه عهده دارد دفتر این سازمان دراسلام آباد کماکان در بی خبری نگه میدارد؛ زیرا معتقد است که باید جریان این عملیات برای امحای فردی که ده سال امریکا آنرا تعقیب کرده و مسؤول حمله به برج های دوگانه تجارت جهانی وپنتاگون بوده و مسؤول قتل سربازان امریکا در افغانستان می باشد باید طوری انجام شود که اسامه فرصت فرار را نیابد.

به اساس معلومات مؤثق منزل اسامه طوري اعمار گرديده بود که هرگونه حمله کماندوئي را حد اقل براي يک ساعت به تعويق انداخته بتواند مثـال:

– ديوارهاي بلند، سمنت وسيخ گولي که در اين تعمير به مصرف رسيده بود.

– تمام دروازه هاي اتاق ها به ظاهر از بيرون دروازه معلوم مي گرديد، درحـالي که درعقب دروازه ديوار قوي سيخ گول قرار داشت.

– در هر منزل وزينه بالا شدن درپله هاي منزل هاي بالا حداقل سه پنجره فولادي قوي نصب گرديده بود.

– دروازۀ عمومي مخفي از سه تعمير آن سو تر قرار داشت که از تحت دو حويلي بايد گذشت تا به داخل اصل تعمير بودوباش اسامه مي رسيد.

– ساخت همچو منزل بدون همکاري مستقيم آي.اس.آي درهمچو يک موقعيت(چند متري) مهمترين اکادمي نظامي پاکستان يکي از دلايل قوي بر اين ادعا است که نامبرده تحت حمايت مستقيم سازمان استخبارات پاکستان قرار داشت و اگر به تاريخ ده سالۀ معاملات آي.اس.آي و سازمان سي.آي.اي ديده شود، هر باري که يک فرد عادي القاعده از طرف پاکستان گرفتار گرديده است در مقابل يک معاملۀ بزرگ و اخذ امتياز بزرگ صورت گرفته، چگونه امکان دارد که آي.اس.آي بدون اخذ امتياز همچو دست آورد بزرگ را نه تنها که بدون امتياز از دست بدهد،بلکه باعث خرابي روابط دوکشور ودو سازمان گردد؟!؟

به اساس معلومات يکي از کارمندان سي.آي.اي امريکا خوب مي داند که سازمان آي.اس.آي تا چه حدي با اسامه همکاري نزديک داشتند،فقط يک ثبوت براي شان کافي است.

درسال 2000، زماني که آخرين کتاب نويسندۀ امريکايي boob wood از چاپ برآمد تازه در همان روزها هيأت آي.اس.آي مصروف سفر وبازديد از واشنگتن بود که درجريان ملاقات افراد محدود هردو سازمان اشتراک داشتند. به حضور داشت ليون پنيتا وزير دفاع فعلي امريکا وجنـرال شجاع پاشا رئيس پيشين آي.اس.آي درحاشيه ملاقات بالاي کتاب boob woodنيز بحث صورت گرفت که درقسمتي از اين کتاب روي سازمان القاعده نظريات اسامه وتکتيک هاي القاعده نيز مکث صورت گرفته بود.

زماني که به تاريخ 2 مي سال 2011 طي عمليات بالاي منزل اسامه درجنب ديگر اسناد يک کاپي کتاب boob wood نيز به دست آمده که دقيق درهمان موردي که درمجلس خصوصي مسؤولان سي.آي.اي و آي.اس.آي بحث صورت گرفته بود، درست همان کلمات و الفاظ همان مجلس بادست نوشت شخص اسامه در حاشيۀ کتاب boob woodبه تحرير درآمده بود.

بالاخره شب حمله فرامی رسد. ریئس جمهور اوباما، وزیر دفاع ، وزیر خارجه،ر ئیس سازمان سیا در قصر سفید گرد هم می آیند و رئیس جمهور اوبا ما خود جریان عملیات را نظارت می کند.

نیروهای ویژه امریکا توسط دو فروند هلیکوپتر که تشخیص آن توسط رادار ناممکن هست عازم محل ماموریت می گردند.

نیمه های شب،نیرو های امریکایی حامل هدیۀ مرگ اسامه به زمین ایبت آباد می رسند.

ماموران مرگ مستقیماً به منزل اسامه می روند. از سروصدای ایجاد شده یک نفر مسلح که به طور حتم يگانه محافظ اسامه بوده است از منزل بیرون می آید تا مانع ورود مهاجمان شود؛ اما برای او امان داده نمی شود و به اثر شلیک نیروهای ویژه امریکا هلاک می گردد.

سربازان وارد طبقه اول ساختمان شده کودکان و زنان اسامه بن لادن را بازداشت و دراتاق زندانی می کنند و به طبقه دوم که اسامه بن لادن شش سال را درآنجا سپری کرده بود وارد می شوند.اسامه با دیدن سربازان امریکايي می داند که دیگرداستان ترور وی پایان یافته است لذا به داخل یکی ازاتاق های طبقه دوم فرار می کند؛ اما دیگر فرصت فرار تمام شده با شليک سربازان امریکایی از پا در می آید.

سربازان مهاجم جسد بی جان رهبر تروریستان ویکی از سرمایه داران عرب را در کيسه ای جا می دهند و کمپیوتر وديگر وسایل مورد نظر را باخود بر می دارند و دوباره از فضای پاکستان بیرون شده جسد اسامه را به فرود گاه جلال آباد انتقال می دهند.

در شهر جلال آباد باردیگر خون اسامه آزمایش می شود وثابت می گردد امریکا دشمن در جه یک خویش را از بین برده است.

رئیس جمهور اوباما بلا فاصله کشتن اسامه را در سخنراني تلویزیونی به مردم امریکا اطلاع داده تبریک می گوید.

در جریان این عملیات وقتی یکی از طیاره های مامور نسبت عوارض تخنيکي از پرواز می ماند توسط خود امریکا یی ها منفجر می شود تا لاشه طیاره باقی نماند.

از سروصدايی که ایجاد می شود ساکنان محل مضطرب شده و سازمان آی اس آی نیز مطلع می شود که سربازان ناشناس و دو فروند طیاره ناشناس در ایبتآباد دیده شده اند.

در همین شب شجاع پاشا رئيس آی اس آی با دفتر سیا در اسلام آباد تماس می گیرد و رئیس دفتر سازمان سیا نیز اظهار بی اطلاعی می نماید.

اما وقتی سخنرانی اوباما نشر می شود آی اس آی و پاکستان می دانند که چه شب پر ماجرایی گذشته است که آنها هیچ اطلاعی نداشتند. در واقع دولت مردان پاکستان در عمل انجام شده قرار می گیرند و رئیس آی اس آی و نخست وزیر آن کشور ازاین مسأله ابراز بی اطلاعی نموده حمله امریکا بر اسامه را حمله بر حاکمیت ملی پاکستان تلقی می کنند.

اما پس از یک سال رسانه های پاکستانی ازقول یک مقام آی اس آی می نویسند که سازمان یاد شده در کشتن اسامه بن لادن با امریکا همکاری نموده است وچند روز بعد وزیر دفاع آن کشور این همکاری را تأئید می کند.

منظور پاکستاني ها ازاین گفته ها این است که چون مناسبات امریکا وپاکستان درحد نهایی کاهش یافته است حـالا برای اثر گذاری بر اذهان عامه در امریکا می خواهد چنین وانمود کنند که پاکستان هنوز هم برای آنها دوست قابل اعتماد هست.

شکی نیست شمار زیادی از پاکستانی های مقیم امریکا نقشلابی آنکشور را بازی می کنند وبرای آنها فرصت داده شده است تبلیغات نمایند که پاکستان به ناحق متهم به دشمنی امریکا شده است.

اما مردم امریکا وجهان می دانند که در دو دهه گذشته هیچ واقعۀ تروریستی نبوده است که جای پای پاکستان در آن دیده نشده باشد.

اما سرنوشت مولوی کبیر: این فرد خون آشام توسط آی اس آی پس از کشته شدن اسامه مخفی ساخته شد ودیگر اودر میان طالبان دیده نشده است.