-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ خرداد ۲۰, پنجشنبه

هند، به دروازۀ آی اس آی تک تک می کند

 هندوستان تایمز: دهلی‌نو با طالبان ارتباط برقرار کرده است

یک روزنامه هندی گزارش داد دهلی نو برای اولین بار از طریق کانال‌های ارتباطی با رهبران طالبان از جمله ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی و رییس دفتر قطر این گروه تماس برقرار کرده است.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، هندوستان تایمز به نقل از منابعی گزارش داده است که دهلی‌نو برای اولین‌بار با رهبران طالبان از جمله ملا عبدالغنی برادر ارتباط برقرار کرده است.

طبق گزارش هندوستان تایمز، این ارتباط توسط مقام‌های امنیتی برقرار شده است. این گزارش روز چهارشنبه، نوزدهم خرداد، منتشر شده است.

منابع به هندوستان تایمز گفته‌اند که تماس دهلی‌نو تنها با جناح‌ها و رهبران طالبان که «ملی‌گرا» و یا خارج از حوزه نفوذ برخی کشورها هستند، محدود است.

گزارشگر هندوستان تایمز برقراری تماس بین دهلی‌نو و رهبران طالبان را یک چرخش قابل توجه در موضع هند توصیف کرده است. هند در گذشته از برقراری هرنوع ارتباط با گروه طالبان خودداری کرده و این گروه را «تروریستی» خوانده است.

گزارش شده است که این تماس‌ها از چند ماه به این طرف جریان داشته است.

 این منابع خاطرنشان کرده‌اند که هند با شبکه حقانی و اعضای شورای کویته که نمایندگان ارتش پاکستان خوانده می‌شوند، ارتباط برقرار نکرده است.

موضوع گفت‌وگوی مستقیم بین طالبان و هند در اردیبهشت سال گذشته از سوی زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان، مطرح شد.

خلیل‌زاد در اردیبهشت سال گذشته در مصاحبه با «د هندو»  گفته بود که هند باید نگرانی‌های خود در مورد تروریسم را با طالبان به صورت مستقیم در میان بگذارد.

خلیل‌زاد در آن زمان گفته بود: «هند و افغانستان روابط تاریخی دارند و من باورمندم که گفت‌وگو بین هند و طالبان مهم است، و مهم‌تر از همه این‌که موضوعات مربوط به نگرانی مانند [تروریسم] مستقیماً مطرح شود.»