-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ تیر ۸, سه‌شنبه

طالبان، همه ای افغانستان نیست

 

موضع ایران: با همه جناح ها درتماس هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز گذشته در ارتباط با افغانستان و نگاه ایران به طالبان تصریح کرد: طالبان همه افغانستان نیست و نخواهد بود. بخشی از افغانستان است و بخشی از راه حل آتی افغانستان است و آنچه برای ما مهم است تشکیل دولتی فراگیر با حضور تمامی گروه های افغانستانی و رسیدن به راه حلی مسالمت آمیز و پایدار در این کشور است. امنیت جمهوری اسلامی ایران و امنیت افغانستان به هم پیوستگی بسیار جدی دارد و همان طور که اشاره شد ما تحولات افغانستان را با دقت و از نزدیک پیگیری می کنیم.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد آینده افغانستان و اینکه اگر طالبان بر کل افغانستان با توجه به تحولات پیش رو مسلط شود تهران چه نگاهی خواهد داشت، اظهار کرد: ما پیش بینی نمی کنیم که چه اتفاقی می افتد. آنچه برای ما مهم است امنیت، یک پارچگی، حضور دولت فراگیر و بااصالت در افغانستان است. ما تحرکات داعش در افغانستان و شاخه خراسان را با دقت پیگیری می کنیم و تمام تحولات را از نزدیک رصد می کنیم. من این جمله را گفته ام و بار دیگر تکرار می‌کنم که طالبان بخشی از افغانستان است، چه امروز و چه آینده افغانستان و طالبان همه امروز و آینده افغانستان نخواهد بود. پنهان نیست که خشونت ها در افغانستان بالا گرفته و تحولات در این کشور به وضعیت نگران کننده ای رسیده است. برخی از اقلیت های دینی و قومی تحت فشار قرار گرفته اند و ما از گروه های مختلف افغانستانی می خواهیم که حقوق همه را رعایت کنند و تنها یک راه حل سیاسی می تواند آینده افغانستان را تضمین کند.