-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ تیر ۱, سه‌شنبه

احتمال استعفای اشرف غنی

 حکومت انتقالی در راه است.

قرار گزارش منابع ناظر دپلوماتیک به گزارشنامه افغانستان، اشرف غنی درسفر به امریکا، احتمالاً درمحضر جوبایدن، طرح صلح امریکایی را قبول و حاضر به استعفا خواهد شد. همین منبع مشعر است که مارشال دوستم و غنی طبق نظر منابع دپلوماتیک، مانع تطبیق پلان صلح امریکایی هستند. مارشال دریک چرخش اعلام نشده، ازخط جنگ به ترکیه دعوت شد و پیام دسته جمعی امریکا و ناتو برایش ابلاغ شده است. نوبت به اشرف غنی است که درحضور جوبایدن تذکرات لازم را بگیرد.

عملیات گیج کننده رازآمیز طالبان برولسوالی ها به ایجاد اجماع برای استعفای غنی و تشکیل حکومت انتقالی متمرکز است. حکومتی که همه روی آن توافق کنند. برنامه خلیلزاد ملهم از دستورات وزارت خارجه امریکا است که اشرف غنی باید برود. شخص بی طرفی جایش را بگیرد که طالبان هم با آن سازگاری نشان دهند. 

 پیشروی های اخیر طالبان،  به مثابۀ ریختن آب سرد بر بدن لُخت غنی بود که همزمان با اعلام دعوت اشرف غنی - عبدالله به واشنگتن تنظیم شده بود.
به اشرف غنی و شرکاء اجازه داده نخواهد شد که از قیام های مردمی علیه طالبان درشمال، شمالی وحوزۀ غرب برای بقای خود شان بهره ببرند.