-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ خرداد ۱۶, یکشنبه

شورای امنیت، مرداری امریکا را پاک کرده روان است

طلوع آفتاب از مغرب شاید روزی اتفاق بیفتد؛ اما برگشت نظام یک دست طالبی هرگز!

 کارشناسان سازمان ملل گزارش می‌دهند که طالبان احتمالاً در حال آماده سازی برای افزایش تعداد عملیات نظامی خود در افغانستان است.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، کارشناسان شورای امنیت سازمان ملل با ارائه گزارشی مربوط به اوضاع افغانستان اعلام کردند که جنگجویان طالبان اقدامات خشونت را در افغانستان نه تنها کاهش نخواهند داد، بلکه این گروه حملات‌شان را به سطح جدیدی خواهد رساند.

کارشناسان شورای امنیت سازمان ملل متحد در این گزارش گفتند برخی رهبران گروه طالبان علاقه‌ای به تامین صلح و ثبات در افغانستان ندارند.

در این سند آمده است: "سخنان طالبان و گزارش‌های مربوط به آموزش فعال جنگجویان این گروه برای عملیات‌های بهاری نشان می‌دهند که این گروه احتمالاً عملیات نظامی را در سال ۲۰۲۱ افزایش خواهد داد".

بر بنیاد این گزارش، طالبان مسؤول قتل‌های هدفمند اخیر در افغانستان بوده و وضعیت امنیتی این کشور قابل نگرانی است.

در این گزارش همچنان از روابط نزدیک طالبان با القاعده در افغانستان و تبدیل شدن این دو گروه به تهدید بزرگ و جدی برای آمریکا اشاره شده است.

شورای امنیت سازمان ملل نوشته است که طالبان تلاش می‌کند ۵۰ تا ۷۰ در صد خاک افغانستان را در کنترل خود بیاورد.

براساس این گزارش رهبران ارشد شبکه القاعده در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان زندگی می‌کنند و در هماهنگی تنگاتنگ با طالبان حملات‌شان را در افغانستان سازماندهی و اجرا می‌کنند.