-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ خرداد ۱۷, دوشنبه

اخطار محمود قریشی به حمدالله محب

 قریشی به محب: سخنانت در ننگرهار خون من و مردم پاکستان را به جوش آورده است:

از برگۀ خواجه میر احمد

شاه‌محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، به سخنان حمدالله محب، مشاور امنیت ملی کشور، واکنش تند نشان داده و تأیید کرده که پاکستان تماس‌های رسمی خود با وی را قطع کرده است.

قریشی روز شنبه، پانزدهم جوزا، از سخنان محب درباره پاکستان به تندی انتقاد کرد و از او خواست که سخنانش را اصلاح کند. این مقام پاکستانی افزود: "از زمان سخنرانی شما در ننگرهار، خون من و تمام مردم پاکستان از شدت عصبانیت در حال جوشیدن است و شما باید شرمنده باشید و در قبال سخنان‌تان مقصر هستید".

قریشی در نشستی در ملتان گفته است که پاکستان تنها به فکر صلح و ثبات در منطقه است و در جریان سال‌های متمادی هزینه‌های سنگین مالی و جانی از جانب تروریستان را متحمل شده است.

او تصریح کرد: "می‌خواهم مشاور امنیت ملی به من گوش دهد. من به عنوان وزیر خارجه پاکستان صحبت میکنم که اگر شما به این سخنان و اتهامات علیه پاکستان ادامه دهید، مردم پاکستان دیگر به شما احترام نخواهند گذاشت و دست دوستی نخواهند داد".

 وزیر خارجه پاکستان در ادامه گفت که امیدوار است حمدالله محب رفتار خود را اصلاح و در گفتار خود تأمل کند. او افزود: "من با جامعه جهانی مطرح می‌کنم که این فرد به عنوان مشاور شورای امنیت ملی افغانستان، در واقع یک عنصر تبا‌ه‌کننده صلح در افغانستان است".

وزیر امور خارجه پاکستان از مردم افغانستان که آرزوی صلح دارند، خواسته است که با محب صحبت کنند تا رفتارش اصلاح شود.

حمدالله محب در بیست‌وسوم ثور در سخنانی در ننگرهار گفته بود که پاکستان با استفاده از یک "گروه قدرت‌طلب" در صدد گسترش مرزهای خود در داخل افغانستان است.

محب در جمعی در ننگرهار با لحن تند علیه پاکستان سخنرانی کرد. او در این سخنرانی حتا گفت که دو دیپلمات این کشور ۱۱ دالر را از کوریای جنوبی دزدیده‌اند.

مشاور امنیت ملی تصریح کرد: "در دفتری که کار میکنم، هرگونه اطلاعات می‌آید. با نظامیان و دیپلماتان دیدار میکنم… وضعیت بسیار واضح است. همسایه می‌خواهد که تاریخ را تکرار کند. سرحدات خود را گسترش دهد. ۱۸۰ سال پیش شاه شجاع معامله کرد و پیشاور را از ما گرفت".

پس از این اظهارات محب، گزارش شد که پاکستان روابط خود با او را قطع کرده است. محب اما گفت که هیچ پیام رسمی در این مورد از سوی پاکستان دریافت نکرده است و انتظار رفتار غیردیپلماتیک از سوی این کشور را نیز ندارد.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان پیش از این درباره گزارش‌های غیررسمی پیرامون تحریم سیاسی او توسط پاکستان گفته بود: قطع رابطه پاکستان با ما تاثیر چندانی ندارد، زیرا همین حالا رابطه خوب نیست. چه کاری را می‌توان مثال آورد که رابطه خوب با پاکستان را ثابت کند؟ پاکستان به جای قطع رابطه با ما بهتر است رابطه‌ خود را با گروه‌های تروریستی قطع کند.