-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ خرداد ۲۴, دوشنبه

احمد ظاهر، رهرو غزالی وفارابی بود

 به مناسبت سالگرد غروب غم انگیز حنجرهٔ سحر آفرین و معجزه آسای سلطان موسیقی اصیل افغانستان و کل سپهر خراسان‌بزرگ؛ شهید احمد ظاهر.

استاد عبدالحی خراسانیسه اصل اساسى که احمد ظاهر را همچنان صدر نشين مكتب موسيقى اصيل خراسانى مى سازد.

یک

او هرگز به دنبال اشعار مبتذل، مستهجن، هزل، سخيف‌ و لهو و لعب نرفت.

احمدظاهر غزل های فاخر، مملو از معنويت، سرشار از عشق و محبت را از دواین شعرا به ميادین اجتماع آورد و به شعر جان و حيات دوباره بخشيد، او در واقع فرهنگ عظیم یک تمدن را با نوای مهر آفرین عشق و محبت به مردم بازتعریف کرد و احیاء نمود.

آهنگ های احمد ظاهر؛ تنها ترنم دلپذیر نوای روحبخش موسیقی نیست، بلکه دایرةالمعارف فرهنگ و قاموس شعر و ادب زبان فارسیست.

از حنجرهٔ طلایی و معجزه آسای احمدظاهر؛ ستارگان کهکشان سپهر بلند زبان فارسی / دری، مانند: مولانا، خيام، سعدى، حافظ،  شهريار، سيمين بهبهاني، فریدون مشیری، فروغ فرخزاد، لاهوتی، رهی معیری‬‬ و استاد خلیلی و ...با تو سخن می گویند.

آهنگهاى او قطار سريع السير قلل بلند انديشه و خرد اند که روح و روان آدمی را تطهیر می نمایند.

دو

احمد ظاهر هرگز سقف معیشت بر ستون ابتذال نزد و ارزش هنر بر بازار استهجان سودا نکرد، او قداست هنر و عظمت موسیقی را در معبد لهو و لعب قربانی نه نمود.

او براى كسب معاش و نام و شهرت به هنر روى نياورد كه هم صاحب معاش بود و هم نام داشت و هم فرزند یک صدراعظم بود.

او به موسيقى عشق مى ورزيد و صداى سحر انگيز او هديه اى خداوند به او بود و او قدر اين نعمت الهى را به خوبی مى دانست و به همين دليل بهترين و بلندترين اشعار مشاهير شعر و ادب زبان فارسى/ دری  را برگزيد.

۳

احمد ظاهر مناعت طبع و عزت نفس را در پاى سياست قربانى نكرد و در خدمت ارباب زر و زور و تزوير قرار نداد و سرانجام هم در راه مكتب و انديشه‌ی خود از جهان ما گذر نمود.

ايكاش همه اى هنرمندان جوان در سبک و گزنيش اشعار از او تقليد نمايند و از اشعار مبتذل و هزل و لهو و لعب پرهيز كنند.

به نظر مى رسد احمد ظاهر در باره موسيقى بر صراط مستقيم استوار باقى مانده بود و از نظر غزالى و فارابى بهره هاى فراوان برده است.

درود ما بر احمد ظاهر فرزند راستین و معنوی ابونصر فارابی( فاریابی) فیلسوف، موسیقی دان و همه چیز دان بزرگ خراسان باد.