-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ خرداد ۲۷, پنجشنبه

بند سلما در خطر تخریب قرار دارد

گزارشنامه افغانستان: قوای مستقر در بهسود را به حفاظت بند سلما ببرید!

اطلاعات روزاطلاعات روز·۲۶ جوزا ۱۴۰۰یک منبع معتبر امنیتی در هرات هشدار می‌‎دهد که اگر نیروی کمکی به بند سلما نرسد، گروه طالبان این بند را تخریب خواهد کرد.

این منبع که به‌خاطر حساسیت موضوع، نخواست نامی از وی برده شود، به روزنامه اطلاعات روز گفت که حدود ۷۰۰ جنگ‌جوی طالب از ولایت‌های بادغیس و غور در اطراف بند سلما تجمع کرده‌اند و با گذشت هر روز تهدیدات امنیتی در اطراف این بند افزایش می‌یابد.

این منبع تأکید کرد که برای محافظت از بند سلما نیروی کافی وجود ندارد و باید هرچه زودتر نیروهای کماندو برای حفاظت از این بند اعزام شوند.

منبع همچنین ادعا می‌کند که تهدیدات بلند امنیتی به بند سلما بارها به فرمانده قول اردوی ۲۰۷ ظفر، والی و فرمانده پولیس هرات در جریان گذاشته شده، اما آنان کاری برای از میان‌برداشتن این تهدیدات انجام نداده‌اند.

او از رییس‌جمهور اشرف غنی می‌خواهد که تهدیدات امنیتی در بند سلما را از میان بردارد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان ادعاها مبنی بر قصد این گروه برای تخریب بند سلما را رد کرده، می‌گوید که برنامه‌ای برای تخریب این بند ندارند.

مجاهد چهارشنبه شب (۲۶ جوزا) در صحبت با روزنامه اطلاعات روز گفت که طالبان از بند سلما و دیگر تاسیسات عامه محافظت خواهند کرد.

بند سلما در ولسوالی چشت هرات موقعیت دارد. چشت با ولایت‌های غور و بادغیس مرز مشترک دارد و در این اواخر طالبان به دامنه‌ی حملات‌شان در این دو ولایت افزوده‌اند.

بند سلما به هزینه حدود ۲۹۰ میلیون افغانی توسط کشور هند روی رودخانه هریرود ساخته شده است.

بند سلما ظرفیت ذخیره ۶۳۳ میلیون متر مکعب آب و تولید ۴۲ میگاوات برق را دارد.