-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ مرداد ۶, چهارشنبه

درس مروت و مدارا


گلنور بهمن

طالبان در کندز و بغلان با تاجیکان و اوزبیک‌ها رفتاری ظالمانه داشتند. هنگامی که شکست خوردند و فرار کردند، جنرال عتیق‌الله بریالی در یک اجتماع بزرگ سربازان و افسران گفت: درست است که شمار زیادی از طالبان به قوم پشتون تعلق دارند، اما تمام پشتون‌ها طالب نیستند. پشتون‌ها هموطن و برادران و خواهران ما هستند. هیچ کس حق ندارد به بهانه‌ی انتقام‌گیری از طالبان به پشتون‌ها ضرر برساند. جنرال بریالی تنها به گوشزد و اخطار اکتفا نکرد و برای حفاظت از بزرگان قوم پشتون قطعه‌ی خاصی را توظیف کرد و نگذاشت در میان اقوام شریف ساکن در کندز دشمنی و کدورتی به وجود بیاید. امروز مردم کندز از‌کارنامه‌ی دوراندیشانه و مروت‌مندانه‌ی دگر جنرال عتیق‌الله بریالی به نیکی و حرمت یاد می‌کنند.

مضحکه‌ی پارادوکسی

چند سال پیش از عبدالله حبیبی وزیر دفاع (۲۰۱۴ - ۲۰۱۶) که در آن زمان ۶۶ساله و عتیق‌الله بریالی ۵۲ساله بود، خبرنگاری در باره‌ی علت تقاعد ناهنگام دگر جنرال ارکان حرب عتیق‌الله بریالی جویای معلومات شد. جنرال عبدالله حبیبی گفت: محترم‌ جنرال عتیق‌الله بریالی به دلیل کهولتِ سن به تقاعد سوق داده شد.

تقاضایی از غنی و صالح

جنرال عتیق‌الله بریالی جنرال خوش‌نام، دانشمند، جسور و میهن‌دوست با کوله‌باری از تجربه و کارنامه‌ی افتخارآمیز نظامی، بهترین‌گزینه برای رهبری جنگ علیه طالب و داعش در شمال افغانستان است. جناب داکتر محمد اشرف‌غنی و جناب امرالله صالح اگر فرماندهی جنگ علیه طالبان را به این فرمانده نستوه، رزم‌دیده و طالب‌ستیز بسپارند،  نیروهای دفاعی و امنیتی در کوتاه‌مدت به انسجام و سوق و اداره‌ی منظم دست خواهند یافت و طالبان به سرنوشت تلخ و مرگباری مواجه خواهند شد.