-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ تیر ۲۸, دوشنبه

ازین گزارش، شما چی برداشت می کنید؟

 

برداشت من این است: جنگ افغانستان به سوی آسیای میانه و ایران کشانیده نه شد. نتوانستند. پاکستان درین شکست امریکا وجهان، عامل بود. حالا جنگ به سوی خود پاکستان خواهد رفت. این گزارش چشم انداز آینده را نشان می دهد:

نمایندگی‌های دیپلماتیک کشورهای استرالیا، کانادا، جمهوری چک، دانمارک، نمایندگان اتحادیۀ اروپا، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کره جنوبی، هلند، دفتر نماینده ارشد غیر نظامی ناتو، اسپانیا، سویدن(سوئد)، بریتانیا و آمریکا در یک اعلامیه خواستار پایان هرچه زودتر حملات نظامی طالبان شدند.

در اعلامیه مشرکت این کشورها آمده که عملیات نظامی طالبان، تلاش برای دستیابی به یک راه حل سیاسی از طریق مذاکره را ناکام و مردم غیر نظامی را متضرر و آواره می‌کند. این نهادهای دیپلماتیک، ادامه قتل‌های هدفمند را که در سراسر افغانستان ادامه دارد، تخریب زیرساخت‌های حیاتی، تهدیدها، اعلامیه‌ها و اقدامات دیگر علیه دستاوردهای افغان‌ها در طی بیست سال گذشته را محکوم کرده و گفته که از آنچه در طول این ۲۰ سال بدست آمده شدیدا حمایت می‌کنند.

دیپلمات‌های مقیم کابل گفته‌اند که حملات طالبان، با ادعای آنها که از "حل و فصل سیاسی از طریق مذاکره و روند صلح در دوحه حمایت می‌کنند، کاملا در تناقض قرار دارد" به گفته آنان، ادامه عملیات نظامی منجر به کشته شدن افغان‌های بی‌گناه، از جمله ادامه قتل‌های هدفمند، آوارگی مردم غیرنظامیان، غارت و سوختاندن ساختمان‌ها، تخریب زیرساخت‌های حیاتی و متضرر شدن شبکه‌های ارتباطی شده است.

دیپلماتهای خارجی در افغانستان افزوده‌اند که "بازداشت و کشتار بی‌رویه افراد ملکی(غیرنظامی) و حمله بر زندان‌ها بی‌توجهی بسیار نگران کننده را به حاکمیت قانون نشان می‌دهد." به گفته دیپلماتها در ولسوالی‌های که توسط طالبان تصرف شده است، باشندگان محل و ناظران "از تلاش‌ها جهت سرکوب حقوق بشری زنان و دختران و تعطیلی رسانه‌های خصوصی و دولتی به منظور پنهان سازی موارد نقض حقوق بشر و محدود ساختن آزادی بیان را گزارش می‌دهند."