-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ تیر ۲۲, سه‌شنبه

طالبان: ترکیه از ادامۀ اشغال دست بردارد

 ایران، ترکیه را درافغانستان با چالشی سخت مواجه کرده است.

گروه طالبان اعلام کرد:‌ بر اساس توافقنامه دوحه؛ قرار است همه نیروهای خارجی از افغانستان خارج شوند و سازمان ملل متحد و جامعه جهانی نیز آن را تائید کرده و از جمله آن ترکیه، که وزیر خارجه‌اش در مراسم امضای پیمان اشتراک داشت، بیش‌تر کشورها این تصمیم را تائید و از آن استقبال کردند. اکنون که مقامات کشور ترکیه به خواست و توافق آمریکا، بقای نیروها و دوام اشغال خود در افغانستان را اعلام کردند باید عواقب این حضور را به‌عهده گیرند.

به گفته طالبان، افغانستان و افغان‌ها روابط تاریخی و مذهبی با کشور ترکیه دارند. دوام اشغال سبب آن می‌گردد که نفرت و احساس دشمنی را در افغانستان علیه مقامات ترکیه بر‌انگیزد و به روابط دو جانبه زیان برساند.

همچنین طالبان افزود که این تصمیم مقامات کشور ترکیه گام ناسنجیده و عمل خلاف تمامیت ارضی، منافع ملی و استقلال مردم و افغانستان است و امارت اسلامی این تصمیم شوم را به جدیت محکوم می‌کند چراکه اینگونه تصمیم‌ها بین ملت افغانستان و ترکیه مشکلات را ایجاد می‌کند.