-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ تیر ۱۴, دوشنبه

دورنمای تجزیۀ افغانستان شمالی

 

اگرامریکا بتواند درخاک ازبکستان و یا تاجیکستان پایگاه بگیرد، شمال افغانستان موقعیت تازه یی پیدا می کند.

سخنگوی پنتاگون گفت: آمریکا با ازبکستان و تاجیکستان و همچنین برخی کشورهای منطقه در مورد همکاری‌های نظامی پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در حال مذاکره است.

 نماینده «پنتاگون» در مورد استقرار پایگاه نظامی در آسیای مرکزی توضیح داد.

«جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع امریکا گفت: آمریکا با ازبکستان و تاجیکستان و همچنین سایر کشورهای منطقه در مورد همکاری‌های نظامی پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در حال مذاکره است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا آمریکا قصد استقرار پایگاه‌های خود در ازبکستان و تاجیکستان در پی خروج نیروهایش از افغانستان را دارد، گفت: با اطمینان می‌توان گفت ما به همراه همکاران خود از وزارت امور خارجه در حال مذاکره با کشورهای همسایه (افغانستان) هستیم. ما در حال تلاش برای شناسایی فرصت‌های آینده در آنجا هستیم. من به این کشورها فرصت می‌دهم تا خودشان (در این مورد) صحبت کنند، اما با اطمینان می‌توان گفت که ما در حال مذاکره با تعدادی از کشورهای همسایه در مورد این فرصت‌ها هستیم.

کربی در مورد اینکه آیا پایگاه نظامی آمریکایی در ازبکستان قابل بازسازی است، گفت که تاکنون تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده است.