-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ مرداد ۲, شنبه

با عزل غنی، بهانه جویی تروریست ها ختم نمی شود

 کنار رفتن غنی اوضاع را ازین هم بدتر می‌کند.

گلنور بهمن

سهیل شاهین سخنگوی تحریک طالبان می‌گوید، تا زمانی که محمد اشرف‌غنی استعفا ندهد صلح در افغانستان برقرار نخواهد شد. این شرط طالبان یک ترفند ریاکارانه و خالی از صداقت است، زیرا با کنار رفتن اشرف‌غنی سلسله‌ی شرط‌های طالبان پایان نخواهد یافت و اگر داکتر غنی استعفا بدهد طالبان شرایطی از قبیل انحلال شورای ملی را نیز عنوان خواهند کرد.

آری، اگر محمد اشرف‌غنی از مقام ریاست جمهوری استعفا بدهد، طالبان شروط دیگری را برای براقراری صلح و آتش‌بس مطرح خواهند کرد. طالبان خوب می‌دانند که استعفای رئیس جمهور غنی در این اوضاع پیچیده و ترسناک روحیه‌ی رزمی ارتش و پولیس و خیزش‌های مردمی را پایین می‌آورد و زمینه‌ی سقوط ناگهانی نظام را فراهم می‌کند؛ زیرا بدن تفاهم در باره‌ی چه‌گونه‌گی ترکیب حکومت موقتی که‌ جانشین نظام جمهوری اسلامی افغانستان شود، کنار رفتن داکتر اشرف‌غنی باعث هرج و مرج سیاسی و نظامی می‌شود و در هر گوشه‌ی افغانستان یک حکومت قومی ساخته خواهد شد و افغانستان  وارد پرتگاه نفاق و تجزیه و بربادی خواهد گردید.

از نظر من استعفای داکتر اشرف‌غنی در صورتی مفید و معقول است که هیئت مذاکره‌کننده‌ی تحریک طالبان و دولت افغانستان در مورد ساختار، نوعیت و عمر حکومت موقت/انتقالی به تفاهم رسیده باشند.