-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۰ تیر ۱۴, دوشنبه

موضع گُنگ ایران و چین درپسا خروج قوای امریکایی

نویسنده: تام اُکانر

منبع: نیوزویک / تحریریه دیپلماسی ایرانی 34

 ایران اگرچه از اخبار خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان استقبال کرده، اما نگران افزایش ناآرامی در کشور همسایه است. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در یک جلسه مطبوعاتی گفت که باور دارد افغانستان به ایجاد یک دولت فراگیر از طریق «راه حل های صلح آمیز و پایدار» نیاز دارد.

 او طالبان را تنها بخشی از راه حل توصیف کرد: «طالبان، همه افغانستان نیست، اما بخشی از آن کشور و بخشی از راه حل بحران است.» او با تایید وخامت اوضاع امنیتی کشور همسایه گفت که ایران تحرکات گروه هایی مانند داعش را زیر نظر دارد و آماده است تا تلاش ها برای گفت و گوها و وحدت بین افغان ها را تقویت کند.

پس از ایران، عواقب سیاست ایالات متحده در افغانستان توسط چین مورد بحث قرار گرفت. ژانگ جون، نماینده دائم چین در سازمان ملل، درباره وخامت فزاینده وضعیت افغانستان گفت: «به رغم پیشرفت چشمگیر در همکاری های بین المللی علیه تروریسم، جهان همچنان در معرض تهدیدات ملموس قرار دارد. داعش در عراق و سوریه بسیار فعال است و عقب نشینی نیروهای خارجی منجر به وخامت شدید اوضاع امنیتی در افغانستان شده و در نتیجه، نیروهای تروریستی مانند القاعده، داعش و جنبش اسلامی ترکستان شرقی به شدت در حال ویرانگری هستند.»

اگرچه درباره تهدیدهای القاعده و داعش اجماع جهانی وجود دارد، اما ایالات متحده سال گذشته جنبش اسلامی ترکستان شرقی یا حزب اسلامی ترکستان را از فهرست سازمان های تروریستی خود خارج کرده. سخنگوی وقت وزارت امور خارجه دلیل این امر را مسکوت ماندن فعالیت های این گروه با اکثریت نژادی اویغور در بیش از یک دهه گذشته اعلام کرده و گفته بود: «ارزیابی ما این است که جنبش اسلامی ترکستان شرقی یک برچسب است که چین از آن برای تهدید تروریستی قلمداد کردن بازیگران اویغور، از جمله فعالان صلح گرا و مدافعان حقوق بشر، استفاده می کند. چین اغلب بر اساس اعتقادات سیاسی و مذهبی افراد و گروه ها به آنها برچسب تروریست می زند؛ حتی اگر آنها خشونت آمیز نباشند.»

پاکستان، کشور دیگر در همسایگی افغانستان که به شدت بر نتیجه آشفتگی ها در این کشور سرمایه گذاری کرده، پیشنهاد داده از نفوذ خود از جمله در روابط با طالبان، برای پیشبرد گفت و گوهای صلح میان آنها و دولت افغانستان استفاده کند. این در حالی است که پاکستان و هند یکدیگر را به حمایت مالی از فعالیت های تروریستی در افغانستان متهم کرده اند.